top of page
 • Qendra e Shëndetit

Burger Quinoa me avokado dhe krem ​​rrike

Ne i vendosim këto hamburgerë me kuinoa pikante në një krem ​​rrikë të bërë vetë dhe sipër me feta avokado. Këta hamburgerë quinoa janë pikantë, të këndshëm dhe kanë një shije mrekullisht të freskët.


Përbërësit për 2 burgera à 100 g:


Për hamburgerët me quinoa

 • 2 simite burgeri

 • 200 g avokado - hiqeni nga lëkura pak para përdorimit dhe priteni në feta

 • 50 g quinoa trengjyrësh

 • 40 g niseshte patate

 • 150 ml melmese perimesh

 • 2 lugë vaj kokosi

 • 1 lugë mustardë të trashë (senf)

 • 1 lugë salcë soje

 • 1 lugë çaji paste domatesh

 • 1 majë piper i kuq

Për kremin e rrikës

 • 80 g jogurt

 • 2 lugë rrikë të grirë

 • ½ lugë çaji limon organik

 • 1 lugë gjelle koriandër të copëtuar

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri


Përgatitja:


Hapi i parë

Për hamburgerin e quinoas, së pari zijeni quinoa -n me melmesen e perimeve (150 ml), zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini për rreth 15 minuta. Pastaj fikni shporetin, mbuloni tenxheren dhe lëreni të thithë për 15 minuta.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë përgatitni kremin e rrikës. Për ta bërë këtë, vendosni të gjithë përbërësit në një enë të gjatë dhe përzieni derisa të bëhet kremoze me një blender dore. E erëzojme për shije me kripë dhe piper dhe e lëmë në frigorifer.


Hapi i 3 -të

Për të përgatitur hamburgerët, vendosni, niseshtenë e patates, , mustardën, salcen e sojes, pastën e domates dhe piperin e kuq në një tas. Sapo quinoa të jetë gati, shtojini ato, përzieni gjithçka tërësisht dhe erëzoni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Pastaj ngrohni vajin e kokosit në një tigan që nuk ngjit. Ndërkohë, formoni dy hamburgerë nga përzierja (një unazë metalike prej cm 10 cm mund të përdoret për t'ju ndihmuar).


Hapi i 5 -të

Më pas vendosini këto në tigan dhe skuqini për 2 - 3 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Pastaj vendosesni në një pjatë të veshur me letër kuzhine që të kullojë.


Hapi i 6 -të

Ndërkohë, priteni avokadon në feta.


Hapi i 7 -të

Pastaj ngrohni sërish tiganin, përgjysmoni simite të hamburgerit dhe skuqini për pak kohë. Lyejini të dyja gjysmat e poshtme me kremin e rrikë, vendosni një hamburger në secilën gjysmë të simiteve dhe sipër me disa feta avokado. Vendoseni kapakun dhe shijoni hamburgerin me quinoa.

19 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page