top of page
 • Qendra e Shëndetit

Chips patatesh dhe perimesh

Me këtë recetë do t’ju ​​tregojmë se si mund t’i bëni vetë me lehtësi chips patatesh dhe perimesh të shijshme. Me barëra dhe erëza shtesë ju mund t'u jepni atyre një notë shumë individuale.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 100 g patate - qërojeni

 • 100 g patate blu - qërojeni

 • 100 g patate të ëmbla - qërojeni

 • 80 g karrota - qëroni dhe prerë / prerë në feta fort hollë

 • 80 g selino - qëroni dhe prerë / prerë në feta fort hollë

 • 2 lugë miell integral - përzieni me 4 lugë ujë, spërkoni me kripë dhe piper (nëse jeni intolerant ndaj glutenit, mielli i misrit organik mund të përdoret në vend të tij)

 • përafërsisht 200 ml vaj kikiriku për tiganisje të thellë

 • Pluhur paprika

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 25 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minutë

Hapi i parë

Për patatet dhe patatet e skuqura të perimeve, sillni një tenxhere me ujë në valë dhe kripë të lehtë.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, prerë ose prerë të gjitha patatet në feta meshë-hollë (!). Më pas shpëlajeni tërësisht në një tigan tjetër me ujë të ftohtë. Derdhni ujin dhe përsëriteni përsëri procesin në mënyrë që të nxirret sa më shumë niseshte nga patatet.


Hapi i 3 -të

Mbushni një tigan të lartë rreth 2 cm me vaj kikiriku dhe ngroheni shumë ngadalë.


Hapi i 4 -të

Ndërkohë, shtoni patatet në ujë të valë dhe skuqini për 2 minuta. Pastaj derdhni mbi një sitë dhe ftoheni në ujë të ftohtë. Shkundni sitën fuqishëm në mënyrë që uji të rrjedhë. Pastaj fshijini fetat e patates me letër kuzhine.


Hapi i 5 -të

Shtroni një pjatë me letër kuzhine dhe lërini mënjanë.


Hapi i 6 -të

Vendosni patatet në vajin, i cili tani është i nxehtë, dhe skuqini për 2 - 4 minuta derisa të bëhen krokantë dhe të marrin ngjyrë kafe të artë.


Hapi i 7 -të

Hiqeni nga tigani me një lugë të prerë, vendoseni në letrën e kuzhinës, spërkateni menjëherë nga të dyja anët me kripë dhe paprika dhe lërini të ftohen.


Hapi i 8 -të

Ngrohni përsëri tiganin dhe përgatitni një pjatë tjetër të veshur me letër kuzhine.


Hapi i 9 -të

Ndërkohë, tërhiqni feta karrote dhe selino nëpër shtresën e miellit, kullojini dhe skuqini në vaj të nxehtë derisa të bëhen krokantë. Pastaj hiqeni nga tigani me një lugë të prerë dhe vendoseni në peshqir letre që të kullojë.


Këshillë: Sigurisht që mund t'i jepni patate të skuqura një prekje individuale me erëza dhe barëra sipas dëshirës tuaj.


Hapi i 10 -të

Një salcë kremoze shkon mirë me chipsat e patatetve dhe perimeve. Salcat tona mund ti gjeni duke klikuar këtu!

24 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page