top of page
 • Qendra e Shëndetit

Kerri me patate të ëmbël - Ayurvedic

Ky kerri me patate të ëmbël ka një shije shumë aromatike dhe pikante - thjesht e shijshme! Dhe meqenëse është shumë e lehtë të përgatitet vetëm në 30 minuta, patjetër që duhet të provoni.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 2 lugë çaji ghee apo gjalpë (përndryshe vaj kokosi)

 • 300 g patate të ëmbla - qërojini dhe pritini në kube 1 cm

 • 300 g finok - i prerë në shirita 5 mm

 • 2 lugë çaji pluhur kerri, indian

 • ¼ lugë pluhur kurkuma

 • 1 majë pluhur kanelle

 • 450 ml melmese supe

 • 1 gjethe dafine

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 350 g qiqra, nga gota (neto 220 g) - derdhni, shpëlajeni dhe kullojeni

 • 120 ml krem ​​tershere - e bere vete

 • 1 limon organik - nga i cili ½ lugë çaji lëvore ½ lugë gjelle lëng

 • Përzieni 1 lugë niseshte patate me 2 lugë ujë

 • 2 lugë gjelle koriandër të copëtuar trashë


Përgatitja:


Hapi i parë

Përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Ngrohni 2 lugë çaji ghee në një tigan dhe patatet e ëmbëla për rreth 2 minuta. Pastaj shtoni finokun dhe skuqini për 1 minutë.


Erëzoni me 2 lugë caji kerri, ¼ lugë kurkuma dhe një majë kanelle, përzieni dhe shtoni 450 ml melmese perimesh. Shtoni, 1 gjethe dafine dhe pak kripë dhe piper, lërini të ziejnë një herë dhe ziejini për 5 minuta. Pastaj shtoni qiqrat e kulluara dhe ziejini për 5 minuta.


Hapi i 3 -të

Hiqni gjethen e dafinës. Pastaj përzieni 120 ml krem ​​tershere, ½ lugë çaji lëng limoni, ½ lugë çaji lëvozhgë dhe niseshte të përzier. Lërini të ziejnë përsëri, lërini të trashen pak dhe erëzoni me kripë dhe piper.


Përhapeni kerrin e patates së ëmbël në dy pjata dhe shërbejeni të spërkatur me koriandër të copëtuar.


Shijojeni me oriz basmati ose me bukën tonë me fara chia dhe karrota.

8 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page