top of page
  • Qendra e Shëndetit

Koktej Mojito Ice Tea - Pa alkool

Aktualisiert: 31. Okt. 2021

Ky mojito jo alkoolike, absolutisht e shijshme është pija e butë ideale për sezonin e nxehtë. Në kontrast me koktejin alkoolik mojito, kjo recetë bazohet në një përzierje të mirë të çajit Earl Grey.


Përbërësit për dy porcione:

  • 200 ml lëng portokalli dhe mango

  • Forme kubi të akullit

  • 250 ml ujë

  • 1 qese çaji të zi, p.sh. B. Erl Grey

  • 1 limtë organike - ndani në tetë feta

  • 1 lugë gjelle sheqer kokosi

  • 4 degë nenexhiku


Përgatitja:


Hapi i parë

Për koktejin e çajit akull mojito, nëse është e mundur, derdhni 200 ml lëng portokalli dhe mangoje në formën kubike për akull një ditë më parë dhe vendoseni në frigorifer gjatë natës (përndryshe, të paktën 2 orë).


Hapi i 2 -të

Sillni 250 ml ujë në vlim në një tigan, hiqeni nga shporeti dhe lëreni të ftohet pak për rreth 5 minuta pa kapak.


Hapi i 3 -të

Pastaj vendoseni qesen e çajit në një filxhan, derdhni ujë mbi të dhe lëreni të thith për rreth 5 minuta. Pastaj hiqeni dhe lëreni çajin të ftohet.


Hapi i 4 -të

Ndani copat e limetës midis dy gotave dhe shtoni ½ lugë gjelle sheqer kokosi dhe 3 gjethe nenexhiku. Thërrmojeni fuqishëm me një tufë ose lugë druri në mënyrë që lëngu i limonit të dalë.


Hapi i 5 -të

Pastaj shpërndani kubet e përgatitur të akullit midis gotave dhe derdhni çajin e ftohur mbi to.


Hapi i 6 -të

Përzieni koktejin e çajit të akullt mojito me një lugë të gjatë në lëvizje rrethore nga poshtë lart dhe shërbejeni të zbukuruar me gjethet e mbetura të mentes.

71 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Commentaires


bottom of page