top of page
  • Qendra e Shëndetit

Krem bajamesh - bëjeni vetë

Me këtë recetë ju lehtë mund të bëni vetë një krem ​​të shijshëm dhe të shëndetshëm të bajames. Ju duhen vetëm 5 përbërës dhe, pa kohën e njomjes së bajameve, vetëm 15 minuta.


Përbërësit për ca. 700ml:

  • 200 g bajame të bardha - të plota ose shkopinj (bajamet e thyera janë më të lira)

  • 600 ml ujë

  • 80 g gjalpë bajame, të bardhë

  • 1 lugë vaj vegjetal, pa shije (p.sh. vaj luledielli ose raps)

  • 1 majë pluhur vanilje burbon (ose sipas dëshirës)

  • 1 majë kripe kristali

Përgatitja

  • Koha e përgatitjes: 15 minuta

  • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minutë

Hapi i parë

Për kremin e bajames, thithni në ujë bajamet për 10-12 orë (gjatë natës). Pastaj derdhni mbi një sitë dhe shpëlajeni.


Hapi i 2 -të

Përzieni 600 ml ujë me gjalpin e bajames. Kështu ju përgatisni një qumësht bajamesh të shpejtë.


Hapi i 3 -të

Për kremin e bajames, vendosni qumështin e bajames me bajamet, kripën dhe pluhurin e vaniljes në një mikser të fuqishëm. Përdorni një lugë për të ndihmuar dhe përzieni derisa të mos ketë më copa dhe të krijohet një përzierje homogjene. Më pas spërkateni me vaj dhe vazhdoni përzierjen derisa të bashkohet plotësisht me masën. Nëse është e nevojshme, shtoni pak më shumë lëng.


Hapi i 4 -të

Fillimisht kalojeni kremin e bajames në një sitë të imët, pastaj në një leckë filtruese dhe shtrydheni fuqishëm.


Hapi i 5 -të

Kremi i bajames mund të mbahet i mbyllur fort dhe të ruhet në frigorifer deri në 5 ditë. Ju gjithashtu mund t'i ngrini ato në pjesë.


Këshillë: Mund ta thani mbetjen dhe më pas ta përdorni për pjekje ose ta përpunoni në smoothie.

22 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page