top of page
  • Qendra e Shëndetit

Krem brokoli - bazik

Ky krem brokoli i këndshëm e pikant ka një konsistencë të mrekullueshme kremoze dhe ka shije shumë të shijshme - bazik, vegan, pa gluten!


Përbërësit për 250 gr:

  • 250 g brokoli - të prera

  • 60 g shkopinj bajame - të fërguara yndyrë, nga të cilat lini mënjanë 1 lugë gjelle; bluajeni pjesën tjetër imët

  • 1 lugë gjelle salcë soje)

  • 1 lugë lëng gjelle limoni, të shtrydhur fllad

  • 1 lugë gjelle mëlmes supe

  • 1 lugë çaji senf (mustardë)

  • Kripë kristal dhe piper nga mulliri


Përgatitja:


Hapi 1

Sillni një tenxhere të mbushur me ujë të ziejë dhe zijeni brokolin në të për 3 minuta. Pastaj hiqni 50 ml ujë të vluar dhe lëreni të ftohet pak. Pastaj derdhni brokolin mbi një sitë, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të kullojë.


Hapi i 2 -të

Miksoni brokolin së bashku me 50 ml ujë në një blender. Pastaj shtoni të gjithë përbërësit e tjerë - përveç brokolit të copëtuar - dhe bëni pure. E shijojmë me kripë dhe piper.


Hapi i 3 -të

Kemin e brokolit shërbejeni sipër me 1 lugë shkopinj bajamesh.


Hapi i 4 -të

Ne rekomandojmë bukën tonë me fara Chia dhe karotë.

27 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page