top of page
  • Fisnik Komoni

Krem me kakao e gjalp bajamesh

Kerkon jo me shume se 5 minuta dhe eshte i pasur me vlera ushqyese. Eshte pa sheqer dhe pa perberes tjere industrial te demshem per trupin. Edhe femijeve do te ju pelqej shume :).


Përbërësit:

  • Gjalp bajamesh

  • Kakao e paperpunuar

  • Mjalte (e kualiteti te larte, mundesisht direkt nga bletari).

Përgatitja:


Thjeshte ne nje ene te vogel hudheni aq shume gjalpe bajamesh, sa qe te konsumohet menjehere (per nje person 1 luge gjelle). Shtoni 1 luge caji kako si dhe mjalte sipas deshires. Te gjitha perzijeni dhe kremi eshte i gatshem.


Per kremin mund te perdoren edhe gjalpe tjera si p.sh. gjalpi i farave te sesamit, lajthis, cashews etj. Mund te perdeoret edhe gjalpi i kikirikut.


Shënim:

Shijoni me bukë te thekur - p.sh. me bukën tonë me fara chia e karrotë! dhe me një lëng të freskët portokalli.

31 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page