top of page
 • Qendra e Shëndetit

Kura Ayurveda - kullues dhe detoksifikues


Një kurë Ayurveda mund të sjellë shumë në ekuilibër. Ayurveda, doktrina e lashtë indiane e shpëtimit, e konsideron shëndetin si diçka që lind kur ne vijmë përsëri në rrjedhë, kur proceset në metabolizëm mund të zhvillohen të papenguara dhe të balancuara. Prandaj, Ayurveda jo vetëm që i kushton rëndësi pastrimit dhe detoksifikimit të trupit në rast sëmundjeje, por rekomandon gjithashtu detoksifikimin e rregullt - një kurë Ayurveda - edhe në mënyrë parandaluese, d.m.th. për të ruajtur shëndetin. Një kurë Ayurveda si dhe masat individuale të detoksifikimit dhe lehtësimit Ayurvedic mund të zbatohen shumë mirë në shtëpi.


Ayurveda për detoksifikimin

Procedurat e kullimit të Ayurvedës përmblidhen nën emrin "Pancakarma - pesë veprimet". Rrjedhimisht, një kurë gjithëpërfshirëse Ayurveda përfshin pastrimin terapeutik, të vjellat terapeutike, klizmat, futjen e substancave medicinale në hundë, pastrimin e gjakut dhe derdhjen e gjakut. Megjithatë, de fakto, një kurë Ayurveda pancakarma përshkruan një sistem kompleks terapie, i cili gjithashtu përfshin masa përgatitore dhe pasuese, ndër të tjera. masazhet e njohura me vaj Ayurvedic.


Trajtimet e pastrimit Ayurveda duhet gjithmonë t'i përshtaten pacientit, duke marrë parasysh gjendjen individuale dhe simptomat aktuale. Meqenëse një kurë Ayurveda është gjithmonë e mundimshme, është gjithashtu e rëndësishme të shikoni forcën dhe qëndrueshmërinë ekzistuese të pacientit. Nuk është e pazakontë që ky aspekt të mbetet i pashqyrtuar në një udhëtim të gjatë kurë në Indi ose Sri Lanka.


Kurë individuale Ayurveda

Për çdo masë individuale të një kure Ayurveda, tekstet e lashta japin udhëzime se kur duhet të kryhen dhe kur jo; prandaj, udhëzimi nga një terapist me përvojë dhe i trajnuar mirë është thelbësor. Pikërisht këtu kurat e thjeshta të mirëqenies, të cilat zakonisht kryhen sipas një skeme fikse, ndryshojnë nga kurat vërtet gjithëpërfshirëse të Ayurveda, pra aplikimet mjekësore të pankakarmës, në të cilat zbatohet një plan trajtimi i përshtatur për pacientin.


Referencat për terapistë të kualifikuar Ayurveda mund të gjenden në faqen kryesore të Shoqatës së Mjekëve dhe Terapistëve Evropianë Ayurveda e.V.: Shoqata Evropiane Ayurveda


Jo saktësisht një kurë Panchakarma, por një kurë e butë Ayurveda me disa ditë lehtësim mund të bëhet gjithashtu në shtëpi.


Kura e pranverës e Ayurvedës në shtëpi

Çdo pranverë është gjithashtu një kohë e mirë në kalendarin vjetor Ayurvedic për një kurë pastrimi Ayurveda. Këtu trupi çlirohet natyrshëm nga streset që ka akumuluar në dimër dhe fiton vitalitet dhe lehtësi të re. Langhana, qasja lehtësuese, është një mjet i mrekullueshëm në një kurë Ayurveda të vetëorganizuar për të forcuar metabolizmin dhe për të filluar një ristrukturim gjithëpërfshirës të indeve.


Ayurveda ndjek qëllime të ndryshme me terapinë e lehtësimit: Nga njëra anë, zjarri tretës (Agni) forcohet për të eliminuar produktet e mbeturinave metabolike (Ama). Nga ana tjetër, kanalet e qarkullimit (srotas) hapen për të sjellë lëvizje dhe furnizim të ri në metabolizmin qelizor (dhatvagni).


Lehtësimi i trajtimeve Ayurveda me dhe pa ushqim

Në varësi të gjendjes suaj, Ayurveda rekomandon kura të ndryshme Ayurveda për lehtësim ose detoksifikim: nga shumë të rrepta vetëm me ujë të nxehtë, çaj xhenxhefili dhe pak lëng orizi për llojet Kapha deri te "kura të lehta supë" me tre vakte të vogla dhe të ngrohta në ditë për Pitta dhe Vata. -Llojet. Është gjithmonë e rëndësishme që organizmi të pushojë dhe asnjë stres apo eksitim nuk mund të pengojë procesin e detoksifikimit.


Forconi doshas dhe agni me një kurë Ayurveda

Në rrjedhën e Ayurveda - e cila është zakonisht një javë - duhet të receta të ndryshme agjërimi dhe diete Ayurveda: Quhen Manda, Peya, Vilepi dhe Khichari. Manda, uji i orizit, është "ushqimi i lehtësues" klasik, i cili ka efektin më intensiv të detoksifikimit për shkak të vetive të tij të lehta dhe të balancuara. Nëse, nga ana tjetër, keni nevojë për pak më shumë në përpunimin tuaj të pastrimit, duhet të merrni pak ditë gjatë ditëve të pritjes së kurës tuaj Ayurveda. Supa e hollësishme e orizit forcon doshat (rregull e trupit) si dhe Agni (metabolizmin) dhe, me shtimin e tyre, vepron edhe kundër shumë sëmundjeve.


Këto lëngje të holla orizi plotësohen me ujë xhenxhefili në mëngjes, si dhe çajra bimorë, lëngje frutash të holluara dhe shumë ujë të nxehtë të gjatë gjithë ditës. Pas ditëve të kompjutermit Ayurveda, ne e forcojmë trupin me Vilepi dhe Khichari. Vilepi është një supë e trashë orizi, e cila administrohet si një ushqim medicinal klasik dhe i jep ushqim Agnit. Caraka Samhita, libri më i madh shkollor Ayurveda, aplikacioni 30 receta të ndryshme Vilepi për shkollën e shkollave të ndryshme. Kjo kurë e butë Ayurveda vazhdon me khichari, një pjatë e bërë nga orizi, thjerrëzat dhe perimet.


Më poshtë do të gjeni gjeni recetat më të rëndësishme për një kurë lehtësuese dhe pastruese të Ayurveda:


Receta Ayurveda për një kurë të butë Ayurveda


Ujë i nxehtë / ujë xhenxhefil

Përbërësit: 1 litër ujë, mundësisht 2 feta xhenxhefil të freskët (0,5 cm të gjerë)


Uji i nxehtë ose uji me xhenxhefil duhet të zihet në një tenxhere të hapur për të paktën 15 minuta. Kjo forcon vetitë e dritës, pastrimit dhe gërvishtjes.


Manda - ujë orizi

Përbërësit: 2 lugë gjelle oriz, 560 ml ujë


Pjekim lehtë orizin në një tenxhere (pa yndyrë) duke e trazuar. Shtoni ujin dhe ziejini për 45 minuta. Sisni dhe mblidhni ujin. Pini ujin e orizit gjatë gjithë ditës duke alternuar me ujë të nxehtë ose ujë xhenxhefil.


Peya - supë e hollë me oriz

Përbërësit: 1 pjesë oriz dhe 14 pjesë ujë


Lëreni orizin dhe ujin të ziejnë për 45 minuta. Spërkateni supën me oriz me pak kripë guri dhe mundësisht me erëzat e mëposhtme.


Përdorimi i erëzave në supë me oriz:


 • Qimnon nëse ka një ndjenjë të rëndimit

 • Kanellë dhe piper për astmën

 • Kardamom për të përzierat

 • Ajwain dhe Hing për çrregullimet Vata

 • Koriandër dhe kardamom për çrregullimet e pitës

 • Xhenxhefil, piper i zi dhe borzilok për çrregullimet e kafas

 • Vilepi - supë e trashë me drithëra

 • Përbërësit: 1 pjesë kokërr dhe 4 - 5 pjesë ujë ose zierje barishte


Pjekim lehtë kokrrat në një tenxhere (pa yndyrë) duke e trazuar. Shtoni ujin dhe ziejini derisa kokrrat të jenë mjaft të buta.


Vilepi - supë e trashë me drithëra

Përbërësit: 1 pjesë krithëra dhe 4 - 5 pjesë ujë ose zierje barishte


Pjekim lehtë drithërat në një tenxhere (pa yndyrë) duke e trazuar. Shtoni ujin dhe ziejini derisa kokrrat të jenë mjaft të buta.


Khichari i lehtë për ditët e pastrimit Ayurveda

Përbërësit:


 • 5 gota ujë

 • 1 filxhan oriz të bardhë basmati

 • 1/2 filxhan fasule të verdha të ndara

 • 1/2 lugë çaji fara ajvan

 • 1/2 lugë çaji fara koriandër

 • 1/2 lugë çaji fara qimnoni

 • 2 lugë çaji ghee të pastër

 • 1 lugë çaji kripë guri

 • 1 lugë gjelle lëng limoni


Përgatitja:


 • Lani orizin dhe mungën dhe më pas i ngrohni në një tenxhere, i thani dhe i skuqni lehtë.

 • Piqini farat në një tigan të vogël prej gize për disa minuta në zjarr të ulët dhe më pas llaç.

 • Ngroheni ghee, thekni erëzat në të dhe shtoni përzierjen e orizit dhe mungit. Mbushni ujin. Lëreni të vlojë dhe ziejini për 30 minuta.

 • Shtoni kripë dhe lëng limoni. Mundësisht aromatizojini sërish me pak më shumë erëza.


Khichari me perime për ditët e ndërtimit të Ayurveda

Përbërësit:


 • 100 gr oriz basmati

 • 50 g fasule mung të verdhë

 • 1 karotë

 • ½ llambë kopër

 • 2 lugë çaji ghee

 • 1 fetë e hollë xhenxhefil të freskët

 • 1 lugë çaji fara qimnoni

 • 1 MS spec djegës

 • 1 MS Asafötida

 • 1/2 koriandër, i bluar

 • 1/4 lugë çaji fara kopër

 • 1/2 lugë çaji kripë guri


Përgatitja:


 • Lani orizin dhe fasulet mung nën ujë të rrjedhshëm. Më pas thajini orizin dhe mungën në një tigan pa yndyrë dhe skuqini pak. Qëroni perimet dhe pritini në kubikë të vegjël.

 • Ngroheni ghee në një tenxhere dhe shtoni erëzat, theksoni shkurtimisht.

 • Tani skuqini perimet shkurtimisht dhe shtoni përzierjen e orizit dhe dal.

 • Më pas hidhni 500 ml ujë, përzieni dhe lëreni të ziejë.

 • Shtoni kripën dhe lëreni khichari të ziejë lehtë për 30 minuta në një tenxhere të mbyllur. Ju lutemi mos e përzieni sapo të fillojë të vlojë, përndryshe supa nuk do të jetë kremoze!


Ka më shumë receta për tre dosha në seksionin tonë të recetave: Receta Ayurveda


Kursi i një kure lehtësuese Ayurveda

Kura lehtësuese e Ayurveda zakonisht zgjat një javë dhe përfshin një ditë hyrëse, tre ditë pastrimi dhe tre ditë grumbullimi. Një mjedis dhe kujdes i dashur, veshje të ngrohta dhe shumë pushim në shtrat janë kërkesat bazë për këtë kurë harmonike, efektive dhe rigjallëzuese të Ayurvedës. Të moshuarit ose të sëmurët nuk duhet të ndërmarrin një kurë të butë Ayurveda pa u konsultuar me një mjek ose terapist përgjegjës Ayurveda.


Dita hyrëse e kurës Ayurveda

Dita hyrëse e kurës Ayurveda është një ditë lehtësimi dhe shërben si përgatitje. Ne vijmë për të pushuar dhe për të përgatitur trupin për punën e tij të thellë të pastrimit. Një program ushtrimesh që stimulon metabolizmin, masat pastruese të rutinës Ayurvedike të mëngjesit (tërheqja e vajit, pastrimi i gjuhës, etj.) dhe masazhet me vaj të ngrohtë janë mjedisi ideal për këtë ditë të parë të kurës Ayurveda:


Ngrihuni herët dhe filloni ditën tuaj me ujë të nxehtë xhenxhefili dhe një rutinë mëngjesi Ayurvedic. Harmonizoni trupin dhe mendjen me një program të përshtatshëm joga dhe meditimi.


Përdoreni ditën e induksionit për të pirë shumë dhe për të pushuar. Megjithatë, duhet të shmangni me çdo kusht gjumin e mesditës ose të ditës. Këto rrisin Kapha Dosha dhe pengojnë procesin e kullimit.


Ushqimi gjatë ditës hyrëse të trajtimit tuaj Ayurveda duhet të përbëhet nga perime të lehta, drithëra dhe khichari. Orizi i gatuar, thjerrëzat (mung dal) dhe një perime kopër, kungulli ose panxhari në kohën e drekës dhe një supë e përzemërt me perime në mbrëmje janë shumë të tretshme. Si erëza, kripa, qimnon, xhenxhefil, koriandër dhe pak asa foetida (i varur) mund të përmirësojnë shijen dhe tretshmërinë e ushqimit.


Ditët e pastrimit të kurës Ayurveda

Ditët e pastrimit të kurës së butë Ayurveda zakonisht përbëhen nga 3 ditë. Kjo fazë kryesore e detoksifikimit është shumë e mundimshme për të gjithë organizmin. Qëndroni në shtëpi këto ditë dhe shmangni sforcimet fizike dhe mendore dhe shoqërimin.


Gjatë ditëve të pastrimit të trajtimit tuaj Ayurveda, ju konsumoni vetëm substanca të ngrohta dhe të lëngshme. Në varësi të gjendjes ose nevojave tuaja, pijet mund të ndryshojnë nga shumë të lehta (ujë, ujë xhenxhefil dhe ujë orizi) deri në pak forcues (ujë, ujë me xhenxhefil, supë orizi), të cilat zakonisht merren çdo gjysmë ore.


Plani ditor për ditët e pastrimit të kurës Ayurveda

Më poshtë do të gjeni një orar ditor për ditët e pastrimit të Ayurveda.


Rutina e kohës është krijuar për t'ju ndihmuar të pini mjaftueshëm lëngje. Bëhet fjalë për t'i dhënë trupit në mënyrë të përsëritur sinjalin se mund ta heqë qafe atë. Prandaj, kushtojini vëmendje të veçantë tretjes në këto ditë dhe mbështeteni atë me një klizmë nëse është e nevojshme.


Ora / rekomandimet

 • 7:00 Menjëherë pasi ngriheni, pini 2 gota ujë të ngrohtë dhe të valuar, nëse është e mundur, zbrazni zorrët dhe pastroni gojën, gjuhën dhe dhëmbët me rutinën e mëngjesit Ayurveda

 • 7:30 e mëngjesit Program yoga dhe/ose meditimi

 • 08:00 Vetë-masazh me vaj susami dhe/ose zgjatur Program meditimi joga

 • 8:30 1 filxhan çaj xhenxhefili, i ëmbëlsuar lehtë me pak mjaltë në temperaturën e pijes

 • 9:00 pini 1 gotë ujë të ngrohtë

 • Ora 9:30 e mëngjesit Supë orizi Manda

 • Ora 10:00 pini 1 gotë ujë të ngrohtë

 • Ora 10:30 Supë orizi Manda

 • Në orën 11:00 pini 1 gotë ujë të ngrohtë

 • 11:30 supë orizi Manda

 • 12:00 pini 1 gotë ujë të ngrohtë

 • 12:30 lëngu i orizit manda *

 • 13:00 Relaksohuni, por mos bëni një sy gjumë pasdite

 • 13:30 pini 1 gotë ujë të ngrohtë

 • 14:00 Lëng orizi Manda

 • 14:30 Pini 1 gotë ujë të ngrohtë

 • 15:00 Lëng orizi Manda

 • 15:30 pini 1 gotë ujë të ngrohtë

 • 16:00 Pini një çaj bimor të përshtatshëm për tipin tuaj e ëmbëlsuar me pal mjaltë në temperaturën e pijes

 • 16:30 pini 1 gotë ujë të ngrohtë

 • 17:00 Lëng orizi Manda

 • 17:30 pini 1 gotë ujë të ngrohtë

 • 18:00 Lëng orizi Manda *

 • 18:30 Tani pini vetëm nëse jeni vërtet të etur

 • 19:00 Lëreni ditën të përfundojë, relaksohuni, meditoni ...

 • 20:00 Masazhoni ghee ose vaj kantarioni në këmbët tuaja


* Përndryshe, një vilepi ose khichari mund të hahet në një kurë Ayurveda të dobësuar në kohën e drekës në orën 12:30 dhe në mbrëmje në orën 18:00.


Ditët e ndërtimit të kurës Ayurveda

Ditët e grumbullimit të kurës së butë Ayurveda janë jashtëzakonisht të rëndësishme për metabolizmin tonë të ndjeshëm dhe të ndjeshëm. Ato janë vendimtare për suksesin afatgjatë të kurës Ayurveda. Sfida më e vështirë e të gjithë kurës së Ayurvedës është të mos hani tepër gjatë ditëve të rritjes. Sepse sapo e mbingarkojmë stomakun gjatë ditëve të akumulimit, ne mbitaksim sistemin tretës dhe formimi i Dhatus shembet sepse Agni tani është në grevë - gjë që do të ishte kundërproduktive për rezultatin e çdo trajtimi Ayurveda.


Në ditën e parë të trajtimit Ayurveda, lejohet maksimumi 1/4 e sasisë së zakonshme të ushqimit (afërsisht 1/2 grusht për vakt). Në ditën e dytë të rritjes së kurës Ayurveda, ne tashmë mund të tresim dyfishin e sasisë (përafërsisht gjysmën e sasisë së zakonshme të ushqimit) dhe në ditën e tretë të rritjes së kurës Ayurveda, 3/4 e sasisë së zakonshme të ushqimi tolerohet mirë.


Një khichari me oriz, thjerrëza dhe perime përgatitet si një ushqim shërues optimal në ditët e rritjes së trajtimeve të buta Ayurveda. Ka receta të panumërta për khichari në të cilat bishtajoret dhe perimet zgjidhen ndryshe në varësi të përbërjes dhe simptomave. Orizi basmati, fasulet e mangustave dhe perimet e ëmbla si karotat, kopër, kungulli ose panxhari tolerohen më mirë në përgjithësi. Gjatë përgatitjes së tij, është e rëndësishme të shtoni pak yndyrë (vaj ghee ose susami), kripë dhe pak lëng limoni për t'u siguruar që bishtajoret të tolerohen.


Ushtrimi i butë është i dobishëm gjatë gjithë kurës pastrues të Ayurveda. Por është e rëndësishme të ruani ngrohtësinë dhe të mos mbingarkoni organizmin. Sidomos kur masazhoni veten me vaj të ngrohtë gjatë kurës Ayurveda, poret hapen dhe lind një nevojë e fortë për ngrohtësi. I ftohti dhe era janë me të vërtetë vetëm të bezdisshëm.


Koha pas kurës Ayurveda

Kura më e mirë e Ayurveda nuk ka një efekt vërtet të qëndrueshëm nëse vazhdojmë si më parë. Avantazhi i kurës Ayurveda për pastrimin pranveror është se ne marrim një ndjenjë të re për trupin tonë dhe ndihemi më mirë se çfarë është e mirë për ne dhe çfarë jo. Sythat e shijes marrin përsëri më shumë ndjeshmëri. Kjo e bën më të lehtë marrjen e disa hapave të rinj.


Këtu janë disa këshilla praktike për jetën e përditshme që mund t'ju ndihmojnë të ndiheni mirë dhe të qëndroni të shëndetshëm edhe pas kurës tuaj Ayurveda. Mos ndërmerrni shumë, megjithatë, përpiquni të gjeni një ritëm të relaksuar dhe të ekuilibruar.


 • Mbani disa elementë të kurës Ayurveda në pjesën tjetër të jetës suaj të përditshme, p.sh. B. pirja e rregullt e ujit të nxehtë, masazhi me vaj (ndoshta 2-3 herë në javë) ose programi i jogës dhe meditimit.

 • Edhe pas kurës Ayurveda, siguroni ushtrime të rregullta të buta që ju japin kënaqësi.

 • Trajtojeni veten me disa orë herë pas here që i përdorni vetëm për veten tuaj. Nuk bëhet fjalë për të përfunduar një program të plotë të kohës së lirë, por për t'i dhënë realisht ajër dhe hapësirë ​​vetes.

 • Kushtojini vëmendje pikës tuaj të ngopjes. Vetëm duke parë sasinë e ushqimit, jepet një lehtësim.

 • Zvogëloni konsumin e mishit, sallamit dhe vezëve dhe zëvendësojini ato me ato perime dhe bishtajore të shijshme dhe të aromatizuara, të cilat tashmë i keni njohur gjatë trajtimit tuaj Ayurveda.

 • Planifikoni një ditë lehtësimi javore në rutinën tuaj - një kurë e vogël njëditore me Ayurveda, si të thuash - me anë të së cilës ju hani vetëm lehtë ose edhe konsumoni vetëm ushqim të lëngshëm sipas sugjerimeve të mësipërme.

 • Nëse është e mundur, plotësoni një dëshirë të zemrës çdo muaj. Shijoni gëzimin e jetës që lidhet me të - sigurisht pa një ndërgjegje fajtore.


Ideja bazë e Ayurveda-s dhe si rrjedhojë e çdo kure autentike Ayurveda është promovimi ose rivendosja e ekuilibrit në jetë. Kjo ndodh në mënyrë joogmatike dhe individuale. Zbuloni se çfarë ju bën vërtet më të fortë. Perceptimi i ndërgjegjshëm dhe kontakti me veten janë çelësat e rëndësishëm.


Cili lloj Ayurveda jeni ju

Ne kemi vendosur një test Ayurveda online për të zbuluar se cili Testi: cili tip Ayurveda jeni ju?

 

Burimet e artikullit:


27 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page