top of page
 • Qendra e Shëndetit

Mëngjes kuinoa dhe mel

Aktualisiert: 26. Mai 2023

Ky qull alkalin i mëngjesit i bërë nga kuinoa dhe meli ka shije jashtëzakonisht të shijshme. E kombinuar me mollë, banane, hurma dhe erëza të bukura, ju merrni një mëngjes të plotë, të shëndetshëm që mund të përgatitet në vetëm 10 minuta.


 • Përbërësit për 2 porcione:

 • 1 lugë gjelle nga kuinoa dhe meli - lini të dyja së bashku gjatë natës në shumë ujë

 • 200 g banane - të prera në feta 5 mm

 • 180 g mollë

 • 45 g hurma persiane- hiqni gurin dhe pritini imët

 • 250 ml qumësht bajame, apo pije tershere

 • 2 lugë gjalpë bajame, (opcionale)

 • 1 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 1 majë pluhur kanelle

 • 1 majë pluhur vanilje (opcionale)

 • 1 majë kripe kristali

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 2 minuta

 • Koha e pritjes: -


Hapi i parë

Hidhni quinoa dhe mel mbi një sitë, shpëlajeni tërësisht dhe kullojeni. Pastaj vendoseni në një tas së bashku me qumështin e bajames dhe grijeni mollën direkt në tas. Shtoni hurmat, lëngun e limonit, kanellën, vaniljen dhe kripën, përzieni plotësisht dhe përziejeni gjalpin e bajames.


Hapi i 2 -të

Ndani mëngjesin me quinoa dhe mel në dy tasa, zbukurojeni me feta bananeje dhe shijojeni.

61 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page