top of page
 • Qendra e Shëndetit

Makarona me perime e djath mozzarella

Makarona pikante të bëra nga domatina, brokoli, karrota e djath mozzarella mbi - të thjeshta për t’u përgatitur dhe gati për t’u shërbyer në vetëm 20 minuta.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 500 gr makarona integrale të zgjedhura sipas deshires

 • 300 gr brokoli

 • 150 gr domatina

 • 1 karrote

 • 150 gr djath mozzarella

 • gjalpë

 • vaj ulliri

 • pak kryp himalaje

 • piper i zi i fresket nga mulliri

 • 1 luge çaji kurkuma

 • berzillok (basilikum)

Përgatitja:

 • Në një enë te thelle me uje te vluar e te kryposur dhe pak gjalpë gatuajini makaronat sipas udhëzimeve në pako, derdhni mbi një sitë dhe lëreni të kullojnë.

 • gjate kohes kur makaronat po zihen lani perimet dhe preni ato. Poashtu preni djathin ne copeza te vogla.

 • Ne nje tjeter ngrohni pak vaj ulliri dhe shtoni piperin e zi dhe kurkumen

 • Pastaj shtoni perimet dhe skuqni ato per 5 min. Kohe pas kohe shtoni pak uje.

 • Shtoni makarona, piperin e krypen dhe perzijeni te gjitha

 • Ne fund fare shtoni djathin mozzarella dhe perzijueni per 1 min

40 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page