top of page
 • Qendra e Shëndetit

Makarona me shparguj dhe presh me krem ​​djathi

Makarona me një salcë kremoze pikante të bërë nga asparagus dhe presh, të mbuluara me krem ​​djathi të bërë në shtëpi dhe borzilok - një pjatë e shijshme që është në tryezë në vetëm 35 minuta!


Përbërësit për 2 porcione:

 • Vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 80 g qepë - të prera imët

 • 3 thelpinj hudhër - prisni

 • 500 g asparagus të gjelbër - prishni skajet prej druri; Pritini në copa me madhësi të kafshimit

 • 250 g presh - prerë në unaza të imëta; Shpëlajeni mbi një sitë dhe lëreni të kullojë

 • 350 ml melmese supe

 • 1 lugë tamari (salcë soje)

 • 2 lugë uthull balsamike

 • ½ lugë çaji pluhur arrëmyshk

 • 1 lugë çaji kripë

 • 200 g penne të shkruara (ose makarona sipas dëshirës tuaj)

 • 100 ml krem ​​tershere

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 100 g djathë dhie

 • 2 lugë borzilok të copëtuar

Përgatitja:


Hapi i parë

Për salcën, ngrohni një tenxhere të madhe me pak vaj ulliri dhe skuqni qepët derisa të jenë të tejdukshme, pastaj shtoni hudhrën dhe skuqini për 1 minutë. Shtoni shpargujt dhe preshin, shtoni 350 ml melmes supe (350ml uje + 1 luge caji melmese supe). Përzieni 1 lugë gjelle tamari, 2 lugë uthull balsamike, ½ lugë arrëmyshk dhe 1 lugë kripë të dhe ziejini për 8-10 minuta.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, sillni një tenxhere me ujë të vlojë, shtoni kripë dhe gatuajini makaronat derisa të jenë al dente. Pastaj derdhni mbi një sitë dhe lëreni të kullojë.


Hapi i 3 -të

Shtoni 100 ml krem ​​tershere në salcë, erëzoni me kripë dhe piper dhe palosni makaronat e kulluara.


Hapi i 4 -të

Rregulloni makaronat, përhapni djathin ​​sipër dhe shërbejeni të spërkatur me 2 lugë borzilok të copëtuar.

8 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page