top of page
 • Qendra e Shëndetit

Mjetet shtëpiake për kapsllëkun


Kapsllëku është një gjendje e zakonshme dhe shumë njerëz e kanë të vështirë të defekojnë pa përdorur laksativë. Megjithatë, shumica e laksativëve dëmtojnë zorrët për një kohë të gjatë dhe i bëjnë ato gjithnjë e më të ngadalta - me rezultat që të prekurit bëhen të varur nga këto barna. Shumë ilaçe natyrale shtëpiake, nga ana tjetër, e zgjidhin kapsllëkun në një mënyrë të thjeshtë dhe të shëndetshme – pa u bërë i varur ose pa shkaktuar efekte anësore të dëmshme. Ne te kunderten. Shpesh aktivizojnë, detoksifikojnë dhe shërojnë zorrët.


Kapsllëk: Cilat ilaçe shtëpiake ndihmojnë dhe cilat jo

Kapsllëku prek shumë njerëz, në fakt, për shumë, kapsllëku është një gjendje e përhershme - një gjendje që mund të ketë një ndikim masiv në shëndetin e tyre. Për shkak se kapsllëku jo vetëm që rrit rrezikun e ri-helmimit (për shkak se jashtëqitja nuk mund të kalojë), ai gjithashtu rrit rrezikun e hemorroideve dhe kancerit të zorrës së trashë.


Simptomat më të zakonshme të kapsllëkut janë jashtëqitjet e parregullta ose të rralla dhe vështirësia në kalim. Tek fëmijët, kapsllëku është shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së barkut.


Shkaqet e mundshme të kapsllëkut

Nga rruga, kapsllëku është pothuajse i pamundur me një dietë të shëndetshme. Prandaj, në shumicën e rasteve mund të supozohet se kapsllëku është rezultat i viteve të dietave të pasura me niseshte, sheqer dhe pak fibra, të cilat për fat të keq shpesh shkojnë paralelisht me një mënyrë jetese sedentare.


Sigurisht, në disa raste ka edhe shkaqe të tjera. Për shembull, sipas një studimi të vitit 2016, infeksionet virale mund të çojnë në kapsllëk kronik, p.sh. B. herpes, Epstein Barr (ethet e gjëndrave) ose infeksionet me linë e dhenve ose citomegalovirusin. Viruset duket se udhëtojnë përmes palcës kurrizore dhe në zorrët, ku dëmtojnë nervat që do të ishin përgjegjës për lëvizjen e ushqimit në traktin tretës. Në rastin e kapsllëkut kronik dhe rezistent ndaj terapisë, duhet të merret parasysh edhe ky shkak.


Ju lutemi vini re se një nga efektet anësore të shumë ilaçeve mund të jetë kapsllëku. Nëse merrni ilaçe, duhet të zbuloni nëse mund të jetë shkaku i kapsllëkut tuaj.


Kafe - E papërshtatshme si laksativ

Shumë njerëz kanë jashtëqitje vetëm në mëngjes sepse pinë kafe. Në realitet, megjithatë, këta njerëz janë të kapsllëk dhe të varur nga një laksativ. Laksativi i saj quhet kafe.


Megjithatë, si rregull, njerëzit që janë të varur nga kafeja nuk do ta kuptojnë kurrë se pa kafe do të vuanin nga kapsllëku i rëndë, sepse nuk duan (mund) të bëjnë më pa kafen e tyre.


Kafeja e vë trupin nën stres të përhershëm artificial sepse shkakton lirimin e hormoneve të stresit dhe irriton mukozën e zorrëve. Ky stimul i panatyrshëm në fund të fundit siguron një jashtëqitje po aq të panatyrshme.


Prandaj, ia vlen të trajtohet heqja dorë nga kafeja dhe të përdoren ndihmesa natyrale të tretjes derisa një dietë e shëndetshme ose ilaçet shtëpiake të paraqitura më poshtë të çojnë në lëvizjet e rregullta të zorrëve të dëshiruara.


Mos e ndaloni marrjen e laksativëve papritmas

Tani, nëse keni marrë laksativë, atëherë nuk ka kuptim t'i ndaloni menjëherë dhe të prisni që ilaçet shtëpiake të paraqitura këtu të funksionojnë menjëherë dhe në të njëjtën mënyrë. Në shumë raste kjo në fakt funksionon në mënyrë të përsosur, por shpesh nuk funksionon. Sepse zorra është mësuar me ilaçet e forta dhe tani ka nevojë për kohë për t'u mësuar përsëri dhe për t'u marrë vesh pa to. Prandaj, ilaçi duhet të zvogëlohet ngadalë. Në të njëjtën kohë, ju zgjidhni dy ose më shumë nga mjetet juridike shtëpiake të paraqitura më poshtë, të cilat më pas i zbatoni vazhdimisht (në varësi të tolerancës suaj, natyrisht):


Kumbullat ndihmojnë me kapsllëkun

Një ushqim i provuar dhe natyral kundër kapsllëkut është lëngu i kumbullave të thata. Kur blini, jepni përparësi lëngut natyral të turbullt (në cilësi organike), pasi ai ende përmban një pjesë të madhe të fibrës së tij natyrale.


Filloni në mëngjes me një gotë të vogël (3 cl = 30 ml) me lëng kumbulle kumbulle me stomak bosh (rreth 15 minuta para mëngjesit). Nëse nuk merrni rezultatin e dëshiruar, pini pak më shumë nga lëngu mëngjesin e ardhshëm. Por ju lutemi jo shumë menjëherë, përndryshe zorrët tuaja mund të reagojnë tepër, gjë që mund të rezultojë në dhimbje stomaku dhe diarre. Mund të provoni gjithashtu të pini një gotë të vogël lëng kumbulle disa herë në ditë. Provoni se cila qasje funksionon më mirë për ju.


Nëse nuk dëshironi të pini lëng kumbullash të thata, mund të përdorni kumbulla të thata (kumbulla të thata pa sulfur, pa kokrra nga dyqanet e ushqimit të shëndetshëm). Zhytini ato në ujë të filtruar gjatë natës. Të nesërmen në mëngjes, hani kumbullat dhe pini ujin e njomur.


Një tjetër mundësi është që të përzieni kumbullat e thata me ujin e njomur dhe të pini smoothie-n që rezulton. Nëse dëshironi, shtoni një copë xhenxhefil të freskët në blender. Ka shije të mrekullueshme, dezinfekton stomakun dhe zorrët, largon parazitët, forcon sistemin imunitar, ngroh dhe forcon. Ju gjithashtu mund të pini kumbullat e njomura ose smoothie me kumbulla me stomak bosh para mëngjesit dhe/ose në mbrëmje para se të shkoni në shtrat.


Në vitin 2011, u publikua një studim i rastësishëm, një i verbër me 40 pacientë, shumica e të cilëve ishin të pakënaqur me terapinë e mëparshme të barnave për kapsllëkun e tyre kronik. Për 3 javë ata morën fillimisht kumbulla të thata (50 g në ditë, që korrespondon me 6 g fibra dietike) dhe më pas psyllium (11 g, që korrespondon gjithashtu me 6 g fibra dietike) për 3 javë të tjera.


Të dyja toleroheshin shumë mirë dhe nuk shfaqën efekte anësore të pakëndshme – ku kumbullat e thata ndihmojnë kundër kapsllëkut shumë më mirë sesa psyllium. Studiuesit e përfshirë madje rekomanduan që kumbullat e thata duhet të përdoren si masa e parë e kapsllëkut përpara se të përdorin ilaçe.


Fiqtë e thatë ndihmojnë kundër kapsllëkut

Nëse nuk ju pëlqejnë kumbullat, mund të provoni nëse fiqtë e tharë (të pasulfur) kanë një efekt të ngjashëm të mirë tek ju. Ato përmbajnë fibra të tretshme dhe të patretshme që ndihmojnë në pastrimin e zorrëve tuaja. Përveç kësaj, vetëm pesë fiq mbulojnë të paktën 20 për qind të nevojave tuaja ditore për fibra.


Në shenjën e parë të kapsllëkut, hani pesë fiq dhe pini ngadalë të paktën një gotë të madhe (250 ml) ujë me të. Më mirë akoma, thithni fiqtë në ujë gjatë natës, gjë që do t'i bëjë frutat të këndshme dhe të lëngshme. Siç është përmendur tashmë me kumbullat, mund të përzieni edhe fiqtë e lagur në blender dhe të pini smoothie-n e fikut që rezulton.


Nëse është e nevojshme, hani dy ose tre fiq të njomur ose pini një gotë të vogël smoothie të fikut çdo tre orë. Vazhdoni ta bëni këtë derisa të shihni rezultate.


Meqenëse fiqtë kanë edhe veti antispazmatike, anti-inflamatore dhe madje edhe antikoagulante (Journal of Ethnopharmacology, 2008), ngrënia e fiqve jo vetëm që ka një efekt pozitiv në tretje.


Fatkeqësisht, deri më tani janë kryer studime mbi kafshët dhe më pak studime klinike mbi efektet e tretjes së fiqve. Por këta treguan gjithashtu se fiqtë kanë një efekt shumë të mirë kundër kapsllëkut – qoftë te qentë apo minjtë. Frutat e thata mund t'i përdorni edhe për kafshën tuaj nëse vuan nga kapsllëku.


Edhe me kapsllëk të lidhur me mjekimin – p.sh. B. nëse loperamidi (agjent diarreik, p.sh. Imodium) funksionon shumë mirë - fiqtë mund të ndihmojnë për të stimuluar përsëri tretjen.


Rrushi është i shkëlqyer për tretjen

Rrushi është një tjetër ushqim që ka një efekt jashtëzakonisht pastrues në sistemin tretës. Është kombinimi i celulozës dhe acideve organike që e bëjnë rrushin një laksativ të butë. Për të aktivizuar aktivitetin e zorrëve me ndihmën e rrushit, duhet të hahen të paktën 350 gramë nga këto fruta çdo ditë.


Për një rezultat sa më të mirë, është më mirë të mos zgjidhni rrush pa fara. Këto janë veçanërisht raca me sheqer. Me përmbajtjen e tyre shpesh në mënyrë të panatyrshme të lartë të sheqerit, ato ushtrojnë më shumë tendosje në organizëm sesa mund të ishin të dobishme për të. Prandaj, zgjidhni varietetet me fara dhe hani të gjithë rrushin, duke përfshirë lëkurën dhe farat. Hani rrushin shumë ngadalë dhe përtypni tërësisht, veçanërisht lëkurën dhe farat. Prandaj, farat nuk duhet të gëlltiten të tëra.


Lëkura e rrushit vetëm siguron një sasi përkatëse të fibrave dietike, e cila kontribuon jashtëzakonisht shumë në funksionin e shëndetshëm të zorrëve. Përveç kësaj, lëkura e rrushit përmban substanca bimore dytësore shumë të vlefshme, si p.sh. B. resveratrol (në rrushin e errët), quercetin dhe acid ellagic. Të gjitha ato kanë efekte antioksiduese, anti-inflamatore dhe antikancerogjene.


Megjithatë, nëse zgjidhni rrushin me fara, ju sigurojnë edhe fibra dhe substanca të tjera dytësore bimore, si p.sh. B. antioksidanti i mirënjohur për forcimin e indit lidhor i quajtur OPC (i disponueshëm edhe në treg si ekstrakt i farës së rrushit).


Nuk është çudi që me këtë bollëk të substancave shumë të dobishme, rrushi është i përshtatshëm edhe për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare - sipas një studimi të vitit 2009. Për shkak se substancat e rrushit parandalojnë oksidimin e kolesterolit LDL dhe në këtë mënyrë parandalojnë arteriosklerozën, ato përmirësojnë funksionet vaskulare. zvogëlon presionin e lartë të gjakut, rregullon koagulimin e gjakut, zvogëlon nivelet e inflamacionit dhe parandalon plakjen e parakohshme të qelizave.


Kur është e mundur, blini rrush organik, pasi rrushi është një nga frutat që trajtohen më shpesh me pesticide dhe fungicide në bujqësinë konvencionale, së bashku me luleshtrydhet.


Shalqinjtë ndihmojnë

Shalqini gjithashtu ka veti laksative. Gjithashtu, kur blini shalqinj, zgjidhni vetëm varietete pa fara. Përtypni farat e vogla të zeza, sepse ato janë jashtëzakonisht të pasura me minerale, shumë të shijshme dhe shumë të vlefshme për t'u hedhur.


Shalqini gjithashtu mund të parandalojë gurët në veshka ose, nëse i keni tashmë, të ndihmojë në heqjen e tyre duke shpëlarë veshkat.


Mos harroni se shalqini nuk duhet të kombinohet me ushqime të tjera dhe nuk duhet të hahet kurrë si ëmbëlsirë. Më së miri hahen vetë në stomak bosh. Sepse shalqini treten shumë shpejt. Prandaj, kalimi i tyre përmes stomakut dhe zorrëve është shumë i shkurtër.


Nëse do ta hani me ose pas ushqimeve të tjera, ato do të ndërhynin në tretjen e shpejtë të shalqinit, gjë që mund të çojë në fermentim në sistemin tretës. Në këtë rast, vështirë se do të kishte ndonjë efekt tretës.


Koktej me perime pikante

Nëse e doni lëngun e perimeve, mund të bëni një përzierje të shkëlqyer dhe efektive kundër kapsllëkut. Përbërësit janë lëng domate, lëng karrote dhe lëng lakër turshi. Përzieni 150 ml lëng domate me 100 ml lëng karrote dhe 80 ml lëng lakër turshi.


Për adhuruesit e shijeve të zjarrta rekomandohet edhe pak spec kajane ose djegës. Nëse e bëni vetë lëngun e perimeve, thjesht shtoni një spec djegës të freskët në shtrydhëse frutash - ose edhe më mirë, vetëm një copë të tij, pasi specat e freskët janë shumë më të nxehtë se pluhuri. Përveç kësaj, djegësi rrit efektin laksativ të këtij kokteji, duke dezinfektuar në të njëjtën kohë aparatin tretës dhe duke vepruar si parandalues ​​ndaj çdo paraziti që mund të jetë i pranishëm.


Fibrat ndihmojnë me kapsllëkun

Siç u përmend më lart, fibrat dietike janë thelbësore për tretje të shëndetshme. Kapsllëku nuk mund të ndodhë me një dietë të pasur me fibra. Prandaj, duhet të rrisni ndjeshëm konsumin e ushqimeve me fibra të larta.


Kaloni nga vaktet e gatshme ose gjysëm të gatshme në ushqimet e sapo përgatitura. Integroni gjithnjë e më shumë perime të papërpunuara në dietën tuaj në formën e sallatave dhe frutave me gjethe jeshile dhe kaloni te produktet me drithëra të plota. Nëse në vend të patate të skuqura, ju gjithashtu kërkoni arra dhe si puding chia ose fara liri, pothuajse asgjë nuk mund t'ju ndodhë.


Përveç farave të lirit dhe chia-s, psyllium ose pluhur lëvozhgë psyllium janë gjithashtu në dispozicion në formën e suplementeve ushqimore (kapsula ose pluhur). Ata janë të gjithë pastrues të shkëlqyer të zorrës së trashë, sepse përmbajnë sasi të mëdha mukusi dhe fibrash.


Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend se marrja e fibrave nxit tretjen vetëm nëse pini mjaftueshëm ujë në të njëjtën kohë. Nëse dikush do të Konsumimi i farave të thata do ta përkeqësonte edhe më shumë kapsllëkun. Kapaciteti i fortë i fryrjes së këtyre farave do të thotë që ato thithin shumë ujë, gjë që do ta thante tulin e ushqimit nëse do të kishte mungesë përthithjeje uji.


Megjithatë, me ujë të mjaftueshëm (300 – 400 ml për lugë çaji fara), farat fryhen dhe formojnë muciladë, që do të thotë se kima rrëshqet lehtësisht nëpër zorrët, vëllimi i jashtëqitjes rritet, peristaltika (lëvizjet e zorrëve) stimulohet dhe jashtëqitja është. çakmaku mund të eliminohet.


Nëse i lini farat të fryhen në ujë para se të hani, atëherë mjafton të pini 250 ml ujë për një lugë gjelle nga farat e fryra. Meqenëse pudingu chia është një mënyrë shumë e këndshme për të furnizuar veten me mucilagjin e këtyre ndihmave për tretjen, do të gjeni disa shembuj recetash në seksionin tonë të recetave:

 • Matcha mango chia puding

 • Puding chia me çokollatë bazë

Frutat dhe perimet janë të shkëlqyera për kapsllëkun

Hani sa më shumë fruta dhe perime çdo ditë. Në çdo vakt, ose njëri ose tjetri duhet të përbëjnë pjesën më të madhe të tij. Prandaj, nuk duhet të hani fruta dhe perime përveç vakteve tuaja të zakonshme, por të rrisni përqindjen e perimeve dhe në vend të kësaj të hani më pak makarona, më pak mish dhe më pak patate - dhe në vend të ushqimeve jo të shëndetshme mund të hani fruta ose smoothie në të ardhmen. Makaronat, patatet, mishi etj., duhet t'ju kujtojnë vetëm një pjatë të vogël për nga sasia. Studimet kanë treguar prej kohësh se sa më shumë fruta dhe perime të hani, aq më i ulët është rreziku i zhvillimit të kapsllëkut.


Frutat që janë veçanërisht të mira për kapsllëkun (përveç atyre të përmendura tashmë) janë mollët, portokallet, hurmat, gujava dhe dardha. Perimet me fibra të larta dhe laksativë natyral përfshijnë fasulet, bizelet, lakra jeshile dhe spinaqin.


Shpesh studimet mbi kapsllëkun u kushtohen njerëzve të moshuar. Por kapsllëku është i përhapur edhe në një grupmoshë krejtësisht të ndryshme, pikërisht tek fëmijët. Edhe këtu shkaku është kryesisht te dieta. Sepse nëse fëmijët marrin shpesh fruta, perime, sallata, smoothie (mollë, dardhë, kivi, kumbulla) dhe mjaftueshëm ujë pa gaz, ata vuajnë nga kapsllëku shumë më rrallë.


Probiotikët sigurojnë lëvizje të rregullta të zorrëve

Probiotikët janë gjithashtu një mjet i rëndësishëm që ndihmon në kthimin e zorrëve në ekuilibrin e tij të shëndetshëm - veçanërisht ata probiotikë që përmbajnë Lactobacillus (L.) reuteri, por edhe probiotikë me L. casei, L. plantarum, L. rhamnosus, Bifidobacterium (B. ) bifidum, B. infantis dhe B. longum. Si mund të punoni me probiotikë për të ndërtuar florën tuaj të zorrëve dhe për të siguruar lëvizje më të rregullta të zorrëve shpjegohet këtu: Ndërtoni florën e zorrëve - udhëzimet


Nëse keni kapsllëk, produktet e qumështit duhet të shmangen

Sidomos me fëmijët që kanë kapsllëk kronik, duhet të kontrollohet nëse ata mund të vuajnë nga një alergji ndaj proteinave të qumështit. Kjo shfaqet shpesh tek fëmijët (por edhe tek të rriturit) me kapsllëk - dhe askush nuk mendon se qumështi mund të jetë përgjegjës për të. Prandaj, studimet kanë treguar se kapsllëku i këtyre fëmijëve zhduket sapo ata ndalojnë pirjen e qumështit dhe konsumimin e produkteve të qumështit.


Sporti ose masazhi i barkut ndihmon me kapsllëkun

Trupi i njeriut i pëlqen lëvizjet. Ashtu si mushkëritë tuaja presin që ju të merrni frymë, të gjitha organet tuaja presin që ju të lëvizni. Nga ana tjetër, mungesa e ushtrimeve pengon funksionimin e duhur të organeve.


Megjithatë, në veçanti, zorra vuan nga mungesa e lëvizjes. Ai ka nevojë për stërvitje të fuqishme në mënyrë që të mund të bëjë punën e tij të tretjes në mënyrë të përsosur. Sporti jo vetëm që rrit aftësinë tuaj fizike, por edhe aktivitetin e organeve tuaja të brendshme. Kur jeni aktiv, edhe zorra juaj është e tillë – dhe sa më shumë të ushtroheni, aq më ngadalë punon zorra juaj.


Nëse jeni të shtrirë në shtrat, thjesht masazhoni barkun në drejtim të akrepave të orës rreth kërthizës disa herë në ditë për 10 minuta në të njëjtën kohë. Do ta kuptoni se është mjaft e lodhshme, por ia vlen! Pas vetëm disa minutash mund të ndjeni se zorrët tuaja fillojnë të "jetojnë". Alternoni mes goditjeve të buta të masazhit dhe ecjes së fuqishme. Nëse dëshironi, mund të përdorni edhe vaj masazhi aromatik. Ju mund të lexoni se çfarë bën masazhi i stomakut dhe si kryhet këtu: Vetë-masazhi i stomakut


Kapsllëk: pini ujë

Nëse pini 1,5 deri në 2 litra ujë të pastër, pa gaz çdo ditë, jo vetëm që do të përmirësohet shëndeti juaj i përgjithshëm, por edhe tretja juaj do të përmirësohet automatikisht. Pirja e sasive të mjaftueshme të ujit hidraton i.a. edhe zorrët, në mënyrë që jashtëqitja të jetë dukshëm më e lehtë. Nëse hani shumë fruta, sallata dhe perime, atëherë sigurisht që mjaftojnë sasi më të vogla uji, pasi këto ushqime tashmë përmbajnë shumë lëngje.


Vaji i ullirit ose vaji i lirit stimulojnë tretjen

Ndërsa vajrat inferiorë të lirë prekin rëndë të gjitha organet tuaja, dhe rrjedhimisht edhe sistemin tuaj të tretjes, vajrat natyralë me cilësi të lartë kanë efektin e kundërt. Vetëm një lugë çaji vaj ulliri ose vaj liri në mëngjes lubrifikon mukozën e zorrëve dhe në këtë mënyrë stimulon tretjen dhe eliminimin. Nëse nuk arrini të gëlltisni vaj të pastër herët në mëngjes, nuk ka rëndësi, pasi tashmë dini shumë masa të tjera që janë gjithashtu dukshëm më të ulëta në kalori.


Klizma e zorrëve ndihmon menjëherë me kapsllëkun

Dëshironi të hiqni qafe kapsllëkun tuaj TANI? Pastaj thjesht bëni një klizmë. Gjithçka që ju nevojitet është një vaditës, i cili është në dispozicion për më pak se 15 euro, pak ujë dhe 30 minuta.


Me një klizmë, zorra merr atë që i mungon për eliminimin e shpejtë të jashtëqitjes, nga njëra anë lëngun dhe nga ana tjetër një aktivizim të peristaltikës së zorrëve.


Ndërsa laksativët farmaceutikë mund të vijnë me efekte anësore të pakëndshme, një klizmë nuk ka asgjë tjetër përveç përfitimeve. Ju përsëri ndiheni të çliruar, të relaksuar dhe vërtet rehat në lëkurën tuaj. Këtu mund të mësoni gjithçka rreth klizmës me ujë dhe klizmës me kafe, avantazhet e tyre dhe si t'i kryeni ato në mënyrë korrekte.Ulja natyrale në tualet e bën më të lehtë lëvizjen e zorrëve

Meqenëse tualetet e sotme nuk e lejojnë më pozicionin e natyrshëm të mbledhjes, në të cilin njerëzit janë çliruar prej mijëra vitesh, ky aspekt gjithashtu kontribuon në përhapjen e gjerë të kapsllëkut.


Në rastin e kapsllëkut, mund të provoni ta simuloni këtë qëndrim me masa të thjeshta në tualet. Vetëm kjo shpesh ndihmon për të pasur përsëri lëvizje shumë më të lehta të zorrëve. Detaje mbi qëndrimin natyral të mbledhjes mund t'i gjeni këtu: Qëndrimi natyral i mbledhjes


Akupresura mund të lehtësojë kapsllëkun

Një masë që nuk kushton asgjë dhe është gjithmonë pranë në kuptimin e vërtetë të fjalës është akupresura. Për ta bërë këtë, në rastin e kapsllëkut, në perineum (perineum) ushtrohet presion i lehtë me gishtin tregues dhe të mesëm. Kjo është zona midis vaginës dhe anusit ose skrotumit dhe anusit. Presioni mbahet për disa sekonda dhe aplikohet mbrapsht drejt shpinës. Pastaj lironi presionin dhe shtypni përsëri. Rezultatet e para shpesh mund të shihen pas disa impulseve të presionit.


Në një studim nga prilli 2015, studiuesit e udhëhequr nga Dr. Ryan Abbott i Universitetit të Kalifornisë udhëzoi pacientët që vuanin nga kapsllëku se si të bënin akupresurë në shtëpitë e tyre për katër javët e ardhshme sa herë që ndjenin nevojën për të përdorur banjën (dhe pas urinimit). Akupresura më pas aplikohej tre deri në katër herë në javë dhe kishte efekte jashtëzakonisht pozitive.


Jashtëqitja u bë më e butë, muskujt u relaksuan dhe ato nerva u stimuluan që shkaktonin lëvizje më të forta të zorrëve dhe rrjedhimisht sekretim më të shpejtë të jashtëqitjes. Më shumë se 80 për qind e pjesëmarrësve në studim ishin aq entuziastë për efektet e akupresurës saqë vazhduan ta bënin këtë edhe pas përfundimit të studimit. Më shumë se 50 për qind e pjesëmarrësve raportuan gjithashtu se hemorroidet ekzistuese ishin përmirësuar falë akupresurës.


Të gjitha artikuj rreth kapsllëkut i gjeni përmes linkut më poshtë:

 

Burimet e artikullit:

 • Hausmittel bei Verstopfung: So werden sie angewendet (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • William Khoury-Hanold, Akiko Iwasaki et al. Viral Spread to Enteric Neurons Links Genital HSV-1 Infection to Toxic Megacolon and Lethality. Cell Host and Microbe, 2016

 • Talley NJ, Risk of developing colorectal cancer and benign colorectal neoplasm in patients with chronic constipation, Aliment Pharmacol Ther., Juli 2014

 • University of Iowa, Constipation Most Common Cause Of Children's Abdominal Pain, ScienceDaily. 18. Dezember 2007

 • Video Akupressur: https://www.youtube.com/watch?v=Ce8_qxUKCa0

 • Abbott R et al., Effect of Perineal Self-Acupressure on Constipation: A Randomized Controlled Trial, J Gen Intern Med. 2015 April

 • Attaluri A, Rao SS et al. Randomised clinical trial: dried plums (prunes) vs. psyllium for constipation, Aliment Pharmcol Ther, April 2011

 • Anwarul Hassan Gilani, Sheikh Arshad Saeed et al., Ethnopharmacological studies on antispasmodic and antiplatelet activities ofnFicus carica, Journal of Ethnopharmacology, September 2008

 • Hak-Yong Lee, Soo-Wan Chae et al., Effects of Ficus carica paste on loperamide-induced constipation in rats, Food and Chemical Toxicology, März-April 2012

 • Chae SW et al. Effects of Ficus caricapaste on constipation induced by a high-protein feed and movement restriction in beagles, Lab Anim Res, Dezember 2011

 • Mustali M. Dohadwala, Joseph A. Vita, Grapes and Cardiovascular Disease J Nutr, September 2009

 • Yang XJ, Gabriel A et al., Epidemiological study: Correlation between diet habits and constipation among elderly in Beijing region, World J Gastroenterol, Oktober 2016

 • Bae SH, Diets for Constipation, Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr, Dezember 2014

 • Lever E. et al., Systematic review: the effect of prunes on gastrointestinal function., Aliment Pharmacol Ther., Oktober 2014

433 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page