top of page
 • Qendra e Shëndetit

Muffins me boronica - pa gluten

Aktualisiert: 30. Okt. 2021

Përgatitur shpejt, pa sheqer, me shije frutash freskuese dhe jashtëzakonisht të shijshme. Ato janë krejtësisht të thjeshta për t'u përgatitur


Përbërësit:

 • 100 g miell bajame (thjeshtë bluaj bajamet në blender)

 • 150 g miell tërshërë (thjeshtë bluaj fjollëzat e tërshëres në blender)

 • 2 lugë caji sode buke

 • 1 lugë gjelle vaj kokosi

 • 1 banane

 • 4 hurma persiane

 • rreth 4 lugë ujë

 • pak vanilje

 • 120 g boronica

Përgatitja:

 • Ngroheni furrën në 180 ° C në nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme

 • Bluajeni miellin me hurmat derisa hurmat të jenë imtësuar. Shtoni përbërësit e mbetur përveç boronicave. Shtoni ujë të mjaftueshëm për të bërë një brumë.

 • Shtoni boronicat.

 • Ndani brumin në 6 forma Muffini (ose lehtë me kokos vaj i lyer me yndyrë ose i veshur me kuti letre) dhe piqni për 35 minuta në 180 ° C.

13 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page