top of page
 • Fisnik Komoni

Musli me fjollëza tërshëre e fruta të thata

Aktualisiert: 26. Okt. 2021

Për këtë muesli përziejmë fjollëzat e tërshëres me arrë e badem dhe e servirim të zbukuruar me fruta të thata. Një mëngjes i shpejtë, i shijshëm dhe ngopës për një fillim optimal të ditës.


Përbërësit për një kavanoz 500 gr:

 • 400 gr tërshër

 • disa badem të coptuar (apo arra tjera)

 • 5 luge gjelle fara të bluara liri

 • 7 luge gjelle fara chia

 • 5 luge gjelle lëvozhga psyllium

 • rrush i thatë (apo fruta tjera të teruna si p.sh. fiq i terun)

 • Kanellë sipas deshires


Përgatitja:

 • fërgoni tërshëren në një enë pa vaj për 2 min

 • fërgoni bademin dhe arrat pa vaj për 2 min

 • tërshëren , bademin dhe arrat hudheni në një enë dhe përzijeni

 • pastaj hudheni dhe përzijeni rrushin dhe fiqin e thatë si dhe kanellen dhe të gjitha përzijeni

 • Ruani muslin e pergatitur në një enë qelqi me kapak

Përgatitja ditore:

 • Në një pjatë përzieni 60 g fjollëza tërshëre me 100 ml qumsht tërshëre (i bërë vetë), apo bajamesh (i bërë vetë). Pastaj palosni mollët e grira dhe fetat e bananes

Tags:

37 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page