top of page
  • Qendra e Shëndetit

Orizi - ky ushqim i jashtëzakonshëm!

Aktualisiert: 1. März 2023


Ky ushqim i zakonshëm ka veti anti-diarreale dhe anti-kancer. Ashtu si farat e tjera, orizi përmban frenues të proteazës kundër kancerit. Nga të gjitha drithërat, ka më pak të ngjarë të provokojë shqetësim të zorrëve, të tilla si gazi i zorrëve ose zorra e trashë spastike. Për tipin Vata, orizi i plotë është i shkëlqyer për kapsllëk; ul kolesterolin dhe tenton të bllokojë zhvillimin e gurëve në veshka. Orizi Basmati duket se ka vlerën më të lartë ushqyese. Është një burim i pasur i hekurit, selenit, tiaminës dhe niacinës. Përmban gjithashtu një sasi të mirë të proteinave bimore.


 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

Tags:

44 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

コメント


bottom of page