top of page
  • Qendra e Shëndetit

Përgatitja e orizit basmati

Aktualisiert: 1. März 2023Përbërësit për 1 porcion:

  • 60 gr oriz basamti - një tas

  • 1 luge caji gjalp

  • kryp kristali

Përgatitja:

  • Se pari lani orizin mire e mire nje nje ene deri sa uji te mos jete me i turbullt.

  • Ne nje ene hudh pak gjalp (nje lug caji per porcion), hudhe orizi dhe perziej per 2 minuta.

  • Krypos me kryp kristali dhe ne fund shto ujin (1 gotë oriz Basmati = 1.2 gotë ujë, 2 gota oriz Basmati = 2.4 gotë ujë, 3 gota oriz Basmati = 4 gotë ujë dhe per 4 gota oriz Basmati = 5 gotë ujë)

  • Mbyll enën dhe ziej ne temperatur mesatare deri sa uji te jete thithur.

  • Kur te jete thithur uji, ndal shporetin dhe para se te serviret le te qendroj per 10 minuta.

  • Tani orizi eshte i gatshem.

Tags:

90 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page