top of page
 • Qendra e Shëndetit

Parandaloni venat me variçe


Venat me variçe janë dobësi të indit lidhës që çojnë në zmadhimin e venave të këmbëve. Venat merimangë të vogla mund të jenë shenjat e para të një vene të dobët. Në fillim ato përfaqësojnë vetëm një problem vizual, para se të mund të intensifikohen dhe të zhvillohen në një rrezik për shëndetin që nuk duhet nënvlerësuar. Me këtë artikull ne duam t'ju tregojmë se cilat masa mund të merrni për parandalimin vetë dhe cilat metoda natyrale të shërimit rekomandohen për venat me variçe


Shfaqja e venave me variçe

Gjaku pompohet vazhdimisht nëpër enët tona të gjakut ditë pas dite. Natyrisht, kjo detyrë është më e kërkuar në zonën e trupit që duhet të përcjellë gjakun kundër gravitetit. Kjo është veçanërisht e vërtetë për këmbët, të cilat varen nga një sistem kompleks transporti i përbërë nga pajisje pompimi venoz dhe muskulor, siç janë valvulat venoze.


Këto valvola sigurojnë që gjaku të rrjedhë deri në zemër dhe të mos tërhiqet përsëri. Nëse muri i venës ose indi lidhës dobësohet, valvulat nuk funksionojnë më siç duhet. Gjaku grumbullohet në venat, ato zgjerohen, dalin jashtë dhe formojnë një venë varikoze. Ky formim i venave me variçe shoqërohet në mënyrë të pashmangshme me çrregullime të qarkullimit të gjakut.


Venat me variçe mund të çojnë në imflamacion të venave

Një nga arsyet më të zakonshme për zhvillimin e venave me variçe është sigurisht dobësia e lindur e indit lidhës. Por ulja ose qëndrimi i vazhdueshëm në kombinim me mungesën e stërvitjes gjithashtu mund të kontribuojë në zhvillimin e venave me variçe.


Venat me variçe nuk janë vetëm një problem vizual, sepse ato janë shkaku më i zakonshëm i flebitit, i cili nga ana tjetër mund të dëmtojë muret e enëve të gjakut. Rrjedha e ngadaltë e gjakut e shkaktuar nga venat me variçe mund të kontribuojë në formimin e mpiksjeve të gjakut që ngjiten në muret e venave dhe shkaktojnë flebit. Ky zhvillim rrit rrezikun e trombozës jashtëzakonisht.


Bëhuni aktiv me venat me variçe

Vërehet se njerëzit që vuajnë nga çrregullimet e qarkullimit të gjakut shpesh kanë nivele të ngritura të insulinës. Ky zbulim sugjeron një metabolizëm të prishur të sheqerit në gjak, i cili është përgjegjës për zhvillimin e proceseve inflamatore në trup.


Për të normalizuar sheqerin në gjak, është e nevojshme, të paktën përkohësisht, të shmangni vazhdimisht ushqimet që përmbajnë sheqer, drithëra dhe niseshte, pasi ato rrisin shumë nivelin e sheqerit në gjak dhe insulinës.


Për më tepër, proceset inflamatore kronike duhet të ndalen. Për ta bërë këtë, ju përmirësoni raportin omega-6-omega-3 në dietën tuaj. Ky raport duhet të jetë rreth 5 me 1, por një raport ndonjëherë mbi 20 me 1. është i zakonshëm në dietën e sotme.Pra burimet e acideve yndyrore omega-6 duhet të reduktohen dhe të konsumohen më shumë acide yndyrore omega-3.


Acidet yndyrore Omega-6, të tilla si acidi linoleik, janë veçanërisht të shumta në vajin e lulediellit, vajin e lulediellit, vajin e sojës dhe vajin e rrushit. Acidi linoleik mund të shndërrohet në të ashtuquajturin acid arachidonic në trup. Sidoqoftë, acidi arachidonic tenton të shkaktojë inflamacion dhe të intensifikojë proceset inflamatore ekzistuese kur prodhohet me tepri në trup.


Mishi gjithashtu, dhe mishi i derrit në veçanti, prodhon acide në trup që stimulojnë aktivitetin e lajmëtarëve inflamatorë.


Ndryshoni dietën tuaj

Një nga masat më të rëndësishme për të parandaluar proceset inflamatore në trup është një dietë anti-inflamatore, alkaline. Nëse është e mundur, pini një gojëmjaltë të gjelbër çdo ditë, hani kryesisht sallata të freskëta, të pasura me vitamina, shumë perime - edhe pse shpesh duhet të përdorni perime jeshile - dhe zgjidhni vetëm yndyrna dhe vajra me cilësi të lartë.


Këto të fundit nuk duhet të zgjidhen vetëm për cilësinë e tyre të lartë, por gjithashtu - siç u shpjegua më lart - për përmbajtjen e tyre të acidit linoleik. Vajra të tillë si vaji i kokosit (për tiganisje, pjekje dhe gatim), vaj ulliri (për ngrohje të butë, por edhe perime të papërpunuara) dhe vaji i lajthisë dhe arrës janë prandaj ideale, mundësisht për pjata të ftohta. Avokado është gjithashtu një burim i shkëlqyer i yndyrave të shëndetshme në raportin e duhur të acideve yndyrore.


Plotësoni këto yndyrna në kuzhinën e ftohtë me vajra omega 3 me cilësi të lartë, pasi këto kanë një efekt anti-inflamator dhe përmirësojnë vetitë e rrjedhjes së gjakut. Këto vajra përfshijnë në veçanti vajin e lirit dhe vajin e kërpit.


Meqenëse një numër i madh i radikalëve të lirë në përgjithësi formohen gjatë proceseve inflamatore, ju duhet të merrni antioksidantë si astaksantina si një shtesë dietike përveç dietës anti-inflamatore.


Ushtrimet e rregullta përmirësojnë qarkullimin e gjakut në venat me variçe

Sasia e duhur e stërvitjes adekuate gjithashtu zvogëlon ndjeshmërinë e trupit ndaj inflamacionit. Vrapimi në asfalt ose në rutine nuk rekomandohet nëse keni venat me variçe, pasi dridhjet në këmbë mund të përkeqësojnë venat me variçe.


Sidoqoftë, sportet si noti, ecja, çiklizmi, ecja, vallëzimi, stërvitja në një trampolinë të butë, etj. Janë shumë të rekomanduara.Të gjitha këto sporte përmirësojnë qarkullimin e gjakut në këmbë dhe qarkullimin e gjakut në tërësi.


Nivelet e ngritura të CRP si një parametër për inflamacionin

Njerëzit me venat me variçe dhe probleme të tjera të qarkullimit të gjakut zakonisht kanë gjithashtu një sasi të shtuar të asaj që njihet si proteina reaktive C (CRP). Kjo proteinë është bërë në mëlçi dhe ka për detyrë të mbështesë sistemin imunitar në shkatërrimin e baktereve ose patogjenëve të tjerë. Për këtë arsye, ajo rritet automatikisht në trup në një fazë akute të inflamacionit.


Prandaj vlera CRP përdoret në testet laboratorike si një parametër për ashpërsinë e inflamacionit. Nëse vlerat tuaja CRP rriten, duhet të zbatoni masat e listuara më lart sa më shpejt të jetë e mundur. Do të shihni që ndjeshmëria e trupit tuaj ndaj inflamacionit do të zvogëlohet në mënyrë të matshme.


Kontrolloni nivelet tuaja të homocisteinës

Homocisteina është një aminoacid endogjen, por i dëmshëm që prodhohet kur prishet aminoacidi metioninë. Zakonisht ajo asgjësohet plotësisht nga trupi.


Nëse niveli i homocisteinës rritet, aminoacidi ka një dëmtim të fortë kardiovaskular dhe kardiovaskular. Ajo çon në shtrëngim arterial dhe forcim të mureve të enëve. Me një rritje të lehtë deri në moderim të niveleve të homocisteinës, marrja e synuar e vitaminave B (acid folik, B6 dhe B12) dhe vajit të krillit (efekt antioksidues dhe anti-inflamator) ka një efekt shumë të mirë.


Shkon pa thënë se këto shtesa ushqimore duhet të merren paralelisht me një dietë të shëndetshme, anti-inflamatore.


Këtë mund ta bëni vetë kundër venave tuaja me variçe

 • Shmangni qëndrimin në këmbë ose ulur për periudha të gjata kohore, pasi kjo do të bëjë që gjaku të zhytet në venat, duke rritur presionin mbi venat dhe duke i bërë këmbët më të prirura për tu fryrë.

 • Mos vishni rroba të ngushta pasi ato mund të ndërpresin rrjedhjen e gjakut.

 • Ngrini këmbët sa më shpesh të jetë e mundur dhe gjithashtu - nëse është e mundur - ngrini fundin e këmbës së shtratit tuaj (jo nëse keni probleme me zemrën!).

 • Vishni vetëm këpucë të rehatshme me një lartësi normale të thembrës.

 • Shmangni banjot e nxehta, saunat dhe rrezet e diellit direkte.

 • Mbështjelljet e ftohta të këmbës (ndoshta me tokë minerale) përmirësojnë tensionin vaskular në venat. Prandaj, ato duhet të përdoren rregullisht.

 • Gjunjët dhe kofshët e ftohta janë gjithashtu shumë të dobishme, pasi stimujt e ftohtë forcojnë enët e gjakut.

 • Fërkojini këmbët çdo ditë me një tretësirë ​​(ose locion) të gështenjës së kalit, sepse gështenja e kalit ka një efekt të jashtëzakonshëm në sistemin vaskular. Shtë në gjendje të vulosë enët e gjakut, nxit qarkullimin e gjakut, pengon proceset inflamatore, ka një efekt dekongjestues dhe ftohës. Rekomandohet gjithashtu shumë për gëlltitje të brendshme në formën e pikave ose tabletave për problemet vaskulare.

 • Ju gjithashtu mund të lexoni për tre ilaçet më të rëndësishme naturopatike për venat me variçe: Tre ilaçe për venat me variçe


Terapitë naturopatike për venat me variçe

Në kombinim me dietën anti-inflamatore të përshkruar më sipër dhe një mënyrë jetese të përshtatshme, terapitë naturopatike mund të ndihmojnë në regresionin e dukshëm të venave me variçe. Ne paraqesim disa nga këto forma të terapisë më poshtë:


 • Terapia e kompresimit: Në rastin e venave të rënda me variçe, rekomandohet fuqimisht të vishni çorape mbështetëse ose fashë elastike, pasi kompresimi mbështet dhe lehtëson venat. Në rastin e formave më të buta të dobësisë venoze, kjo terapi duhet të shmanget për momentin, pasi asnjë trajnim i venave nuk mund të bëhet nën kompresim dhe nxitja për vetë-rregullim humbet.

 • Terapia e banjës: Kurat e Kneipp forcojnë muret e enëve të gjakut. Duke alternuar midis të ngrohtit dhe të ftohtit, venat stërviten, sepse ndërsa enët venoze zgjerohen në ujë të ngrohtë, ato duhet të kontraktohen në ujë të ftohtë. Në këtë mënyrë ato shtrëngohen. Prandaj, kurat e Kneipp nuk rekomandohen vetëm për profilaksi.

 • Terapia me shushunjë: Kjo formë e terapisë lehtëson dukshëm venat, sepse shushunjat lëshojnë substanca me pështymën e tyre që kanë një efekt dekongjestues dhe anti-inflamator. Përveç kësaj, ato përshpejtojnë rrjedhën limfatike. Si rezultat, fryrjet e trasha në venat zvogëlohen ndjeshëm, në mënyrë që venat me variçe të bëhen më të vogla dhe muret vaskulare më të qëndrueshme.

 • Homeopatia: Homeopatia mund të jetë jashtëzakonisht efektive për të gjitha efektet e një çrregullimi të qarkullimit të gjakut (p.sh. venat me variçe, flebiti). Homeopatia është një trajtim natyropatik shumë individual, kështu që ju nuk duhet të zgjidhni vetë globullat e njohura përgjithësisht për këtë qëllim, por kërkoni një homeopat me përvojë për këshilla në mënyrë që ai të përshkruajë ilaçin më të mirë homeopatik për ju.

 • Terapia enzimatike: Enzimat përmirësojnë vetitë e rrjedhjes së gjakut, gjë që përmirëson qarkullimin e gjakut në të gjitha enët. Enzimat gjithashtu kanë veti anti-inflamatore, janë në gjendje të shpërndajnë mpiksjen e gjakut dhe të forcojnë enët e gjakut. Për të arritur rezultatin më të mirë, është e rëndësishme të merrni enzimat më të përshtatshme për këtë qëllim në dozën e duhur gjatë terapisë me enzimë. Prandaj, një terapist naturopatik duhet të konsultohet.


Ju mund të shihni se venat me variçe nuk janë as një fat i pashmangshëm. Ne tani ju kemi treguar disa mënyra në të cilat mund të përmirësoni në mënyrë aktive gjendjen tuaj vaskulare. Për hir të shëndetit tuaj, është mirë të filloni ta bëni këtë sot.


Ju mund të gjeni informacion të detajuar mbi dietën anti-inflamatore në lidhjen e mëposhtme: Dieta anti-inflamatore

 

Burimet e artikullit:

 • Krampfadern verhindern - Zentrum der Gesundheit

 • Dr. David Jockers, "Natural solutions for varicose veins", NaturalNews, 13.07.2013 (Naturheilkundliche Lösungen bei Krampfadern)

41 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page