top of page
 • Qendra e Shëndetit

Patate Bombay

Patatet pikante Bombay me domate dhe xhenxhefil - një pjatë tepër e shijshme që hyri në kuzhinën indiane nën ndikimin britanik.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 900 g patate,

 • 500 g domate të qëruara, nga kavanoza

 • 15 g xhenxhefil të copëtuar

 • 3 thelpinj hudhër - të prera në gjysmë

 • 3 lugë vaj kokosi

 • 70 g qepë - te coptuara ne kube

 • 2 lugë pluhur koriandër

 • 1 ½ lugë çaji pluhur qimnon

 • 1 lugë caji pluhur kerri

 • ¾ lugë çaji pluhur kukruma

 • ¼ lugë çaji piper i kuq

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 3 lugë gjelle koriandër të copëtuar


Përgatitja:


Hapi i parë

I lini patatet të ziejnë në një tigan të madh me ujë të mjaftueshëm, i spërkatni me shumë kripë dhe ziejini derisa të zbuten. Pastaj derdhni, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të ftohet për pak kohë. Më pas qëroni dhe pritini në kubikë 1.5 cm.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, bëni një pure të imët të gjysmës së domateve së bashku me xhenxhefilin dhe hudhrën në një blender.


Hapi i 3 -të

Ngrohni 3 lugë vaj kokosi në një tigan që nuk ngjit dhe skuqini qepët

për 1 minutë.


Hapi i 4 -të

Shtoni purenë e domates, shtoni të gjitha erëzat - nga koriandri tek piperi - si dhe pak kripë, përzieni mirë dhe ziejini për 4 - 6 minuta.


Hapi i 5 -të

Në fund vendosni kubat e patates dhe domatet e mbetura në tigan dhe copëtoni domatet me një lugë. Lëreni të ziejë të gjithë për rreth 5 minuta derisa patatet të kenë thithur të gjithë lëngun.


Hapi i 6 -të

I rregullojmë patatet Bombay me kripë dhe piper, i rregullojmë dhe i servirim të spërkatura me koriandër të copëtuar.

7 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page