top of page
 • Qendra e Shëndetit

Patate me speca në një salcë të ëmbël dhe të thartë - vegane

Patate me speca të pjekur në një salcë të ëmbël dhe të thartë - një pjatë vegane jashtëzakonisht e shijshme aziatike që përgatitet shpejt dhe lehtë!


Përbërësit për 2 porcione:


Për patatet me speca

 • 600 g patate- qërojini dhe pritini në feta të holla

 • 2 lugë vaj kokosi

 • 200 g speca të kuq - dani katëzash, hiqni thelbin dhe prini në shirita

 • 2 lugë fara susami, të bardha - bluajini trashë

Për salcën e ëmbël dhe të thartë

 • 100 ml ujë

 • 6 lugë tamari (salcë soje)

 • 4 lugë uthull balsamike

 • 3 lugë gjelle sheqer kokosi

 • 1 lugë gjelle niseshte misri organik

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri


Përgatitja


Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Sillni një tenxhere të vlojë me ujë të kripur. Vendosni fetat e patates në ujin e vluar, sillni përsëri në valë dhe gatuajini për 5 minuta (jo më shumë!). Pastaj menjëherë (!) Hidhni mbi një sitë, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe kullojeni.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, për salcën e ëmbël dhe të thartë, përzieni të gjithë përbërësit në një tas dhe spërkoni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Ngrohni një tigan me 2 lugë kokosi dhe skuqni specat për 3 minuta. Pastaj shtoni farat e susamit të bluara dhe gatuajini për 1 minutë duke i trazuar. Shtoni salcën, e lëmë të ziejë duke e trazuar dhe shtojmë patatet. Përziejini gjithçka mirë dhe shtoni kripë dhe piper.


Hapi i 5 -të

Rregulloni patatet me paprika në salcën e ëmbël dhe të thartë dhe shërbejini.

7 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page