top of page
 • Qendra e Shëndetit

Pica me brokoli dhe pimientos - vegane

Kjo picë me perime dhe rukola ka shije fantastike! Përbërës të shëndetshëm, erëza të shkëlqyeshme dhe shumë të lehtë për t’u përgatitur- prandaj sigurohuni që ta provoni.


Përbërësit për 1 pica = 8 copë

 • Për brumin e picës

 • 200 g miell i shkruar integral + pak miell për sipërfaqen e punës

 • 10 g pluhur pjekje

 • 100 ml ujë

 • 1 lugë çaji uthull molle

 • 1 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

Për djathin vegan

 • 40 g gjalpë bajame, të bardhë

 • 40 ml ujë

 • Kripë kristali

Për salcën e domates

 • 100 ml salce domatesh

 • 1 lugë gjelle gjethe rigoni të grira hollë

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Për mbulimin e picës

 • 1 litër ujë

 • 2 lugë kripë kristali

 • 350 g brokoli - ndani në lule të vogla; Qëroni kërcellin dhe pritini në feta 1 cm

 • 200 g Pimientos de Padron (speca të vegjël të gjelbër) - prerë rrjedhjet

 • 12 domatina - të prera në gjysmë

 • 15 g rukolla

 • 2 lugë vaj ulliri,

Përgatitja

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minutë

Hapi i parë

Së pari përgatitni salcën e domates. Pastaj ngrohni furrën në 180 ° C; Përgatitni një tepsi pjekje të veshur me letër pjekëse.


Hapi i 2 -të

Për brumin, vendosni 200 g miell me 10 g pluhur pjekje, 100 ml ujë, 1 lugë çaji uthull, 1 lugë çaji vaj ulliri dhe 1 lugë çaji kripë në një tas dhe gatuajeni në një brumë me një mikser elektrik dore derisa të lirohet nga buza e tasit.


Hapi i 3 -të

Për djathin vegan, përzieni 40 g gjalpë bajameje me 40 ml ujë dhe spastroni me pak kripë.


Hapi i 4 -të

Hapeni brumin hollë (3 - 4 mm) në një sipërfaqe pune të pluhurosur me miell dhe vendoseni në letrën e pjekjes. Përhapeni 100 g salcë domate në mënyrë të barabartë sipër, vendoseni brumin në raftin e mesëm të furrës dhe piqni për 10 minuta.


Hapi i 5 -të

Ndërkohë, sillni një tenxhere me 1 litër ujë dhe 2 lugë çaji kripë në valë dhe gatuajeni brokolin në të për 2 minuta derisa të jetë al dente. Pastaj derdhni mbi një sitë dhe kullojeni.


Hapi i 6 -të

Hiqeni picën nga furra, mbulojeni me brokoli, pimientos dhe domate të përgjysmuara, përhapni djathin vegan sipër dhe piqni për 15 minuta të tjera.


Hapi i 7 -të

Në fund, nxirrni picën nga furra, përhapeni rukollën sipër dhe spërkateni me 2 lugë vaj ulliri dhe shërbejeni.


Shënim:

Në vend të djathit vegan natyrisht që mund të përdorni djath shtazor si p.sh. mozzarella.

25 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page