top of page
 • Qendra e Shëndetit

Pica vegane

Ne e mbuluam këtë picë të shijshme vegane me perime të ndryshme, e mbushëm me rukoll dhe e shërbyem të spërkatur me një pesto me majdanoz dhe borzilok - shumë e shijshme!


Përbërësit për 4 porcione:


Për picën vegane

 • 350 g brum pica të shkruar - (bëjeni vetë)

 • 200 ml salce domatesh, nga xhami

 • 1 lugë cajo sheqer kokosi

 • ½ lugë çaji trumzë të copëtuar

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 200 g patëllxhan - prerë në feta 5 mm

 • 2 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 200 g kungulleshe - prerë në feta 3 mm

 • 100 g speca të kuq - thelb dhe prerë në shirita të hollë

 • 100 g qepë të kuqe - përgjysmoni dhe pritini në shirita të imët

 • 50 g rukolla

Për peston e majdanozit dhe borzilokut

 • 15 g majdanoz të copëtuar

 • 10 g borzilok të copëtuar

 • 2 lugë arra pishe - të pjekura pa yndyrë (alternativ fara luledielli)

 • 80 g vaj ulliri,

Përgatitja

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 35 minutë

Hapi i parë

Shënim: Nëse e bëni brumin e picës vetë, duhet të filloni mjaft herët, sepse kërkon një total prej 2 orësh pushim.


Hapi i 2 -të

Përndryshe, së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 3 -të

Pastaj sillni 200 ml salce domatesh së bashku me 1 caji sheqer kokosi, 1 lugë çaji trumzë dhe kripë dhe piper të ziejnë në një tigan, pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini për 15 minuta. Hiqeni tenxheren nga nxehtësia, erezoni salcën për shije dhe lëreni të ftohet pak.


Hapi i 4 -të

Ndërkohë, vendosni fetat e patëllxhanit në një kullesë dhe spërkatini me kripë. Lëreni të thitin për 15 minuta dhe kullojeni. Pastaj ngrohni një tigan me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe skuqni lehtë gjysmën e fetave të patëllxhanit në të dy anët për afërsisht 3 minuta; lënë mënjanë në një pjatë. Bëni të njëjtën gjë me gjysmën tjetër dhe 1 lugë vaj ulliri.


Hapi i 5 -të

Ngroheni furrën në 190 ° C dhe keni gati dy tepsi pjekje të veshura me letër furre.


Hapi i 6 -të

Hapeni brumin e picës në 2 baza të mëdha ose 4 të vogla afërsisht 5 mm të hollë dhe vendoseni në fletët e pjekjes. Përhapeni salcën e domates në mënyrë të barabartë në krye; lini një diferencë prej 1 cm anash. Më pas hidhni picën vegane me patëllxhanët e skuqur dhe kungulleshen, speca dhe qepë dhe piqni në furrë për rreth 13 minuta.Hapi i 7 -të

Ndërkohë, për peston, vendosni të gjithë përbërësit në një enë të gjatë dhe i bëni pure me një blender dore. Erëzoni për shije me kripë dhe piper.


Hapi i 8 -të

Nxirrni picën vegane nga furra, përhapeni rukollen sipër, spërkateni me peston dhe kënaquni.


Pica sigurisht që mund të mbushet edhe me perime të tjera ose edhe me djath mozzarella. Këtu nuk ka kufij për krijimtarinë tuaj.

5 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page