top of page
 • Qendra e Shëndetit

Pure patatesh me krem perimesh

Aktualisiert: 18. Okt. 2021

Karrota, kërpudha dhe sallatë batavia në një salcë kremoze, të shërbyer me një pure patatesh të imët - një pjatë e shijshme që befason!


Përbërësit për 4 porcione:


Për purenë e patateve

 • 600 g patate - qërojini dhe pritini në kube 2 cm

 • 140 ml pije tërshëre - e bere vete

 • 25 g gjalpë

 • 1 majë pluhur arrëmyshk

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Për kremen e perimeve

 • 25 g gjalpë (ose ghee)

 • 150 g karrota - qërojini dhe pritini në kube 6 mm

 • 250 g kërpudha kafe - të prera në feta

 • 3 lugë miell i shkruar integral (ose ndonjë miell tjeter integral)

 • 150 ml ujë

 • 300 ml pije tërshërë - e bere vete

 • 2 majë pluhur arrëmyshk

 • 3 lugë tamari (salcë soje)

 • 100 ml krem ​​tershëre - e bere vete

 • 200 g salat e gjelbert - prerë gjethet në copa të vogla

 • 1 limon organik - nga i cili ½ lugë çaji lëvozhgë + 1 lugë gjelle lëng

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 2 lugë majdanoz të copëtuar

Përgatitja:


Hapi i parë

Së pari përgatitni të gjithë përbërësit.


Hapi i 2 -të

Gatuani patatet në ujë të kripur për rreth 20 minuta. Pastaj derdhni mbi një sitë dhe kullojeni.


Hapi i 3 -të

Pastaj ngrohni 140 ml pije tërshërë së bashku me 25 g gjalpë në tenxhere, shtoni patatet e kulluara dhe copëtojini imët. Erëzoni për shije me një majë arrëmyshk, kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Ndërkohë, ngrohni 25 g gjalpë në një tigan dhe skuqni karotat me kërpudhat për 4 - 5 minuta. Pastaj shtoni 3 lugë miell, përzieni mirë dhe skuqini shkurt (!). Shtoni 150 ml ujë dhe 300 ml pije tërshërë, lërini të ziejnë dhe ziejini butësisht për rreth 8 minuta.


Hapi i 5 -të

Pastaj përzieni 2 majë arrëmyshk, 3 lugë salce soje, 100 ml krem ​​tershere dhe lërini të ziejnë përsëri. Pastaj paloseni sallaten, hiqeni tenxheren nga zjarri, shtoni lëng limoni dhe lëvore dhe spërkoni me kripë dhe piper.


Hapi i 6 -të

Spërkatni perimet kremoze me 2 lugë majdanoz të grirë, rendisni me puren patateve dhe shërbejeni.

21 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page