top of page
 • Qendra e Shëndetit

Qofte patateje me krem avokado - vegan

Qoftet e patates me spinaq dhe një avokado pak pikante - një pjatë e thjeshtë që ka shije absolutisht të shijshme.


Përbërësit për 4 porcione:


Për qoftet e patates

 • 500 g patate, - qëroni dhe preni në kube

 • 300 g spinaq, të ngrirë - shkrini dhe pritni përafërsisht

 • 100 g miell qiqrash

 • 50 g fjollëza tërshërë - bluajini imët

 • 2 lugë çaji pluhur kerri

 • 3 lugë gjelle koriandër të copëtuar

 • Vaj kokosi

Për kremin e avokados

 • 1 avokado - hiqeni tulin nga lëkura dhe priteni përafërsisht

 • 100 ml krem ​​tërshëre - i bërë vetë

 • 1 majë piper i kuq

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:


Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Sillni kubet e patates të ziejnë në ujë të kripur dhe gatuajini për 20 minuta. Pastaj derdhni mbi një sitë, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të kullojë. Pastaj vendoseni përsëri në tenxhere dhe shtypeni me një piru.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, për kremin, bëni pure avokadon së bashku me 100 ml krem ​​tershëre në një blender derisa të bëhet kremoze; Erëzoni me një majë, kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Më pas shtoni spinaqin e copëtuar, 100 g miell qiqre, 50 g fjolleza tërshërë të bluar, 2 lugë gjelle pluhur kerri dhe 3 lugë gjelle koriandër të copëtuar në puren e patateve dhe përziejini gjithçka së bashku mirë.


Hapi i 5 -të

Duke përdorur duar të lagura, formoni patatet në qofte me të njëjtën madhësi (përafërsisht 40 g) nga përzierja. Pastaj ngrohni vajin e kokosit në një tigan në temperaturë mesatare dhe skuqni gjysmën e petave nga të dy anët për 3 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Vendosni në një pjatë të veshur me letër kuzhine që të kullojë.


Hapi i 6 -të

Ngrohni përsëri tiganin me vaj kokosi dhe bëni të njëjtën gjë me qoftet e mbetura.


Hapi i 7 -të

Servojeni qoftet me patate e spinaq dhe shërbejini me kremin e avokados.

4 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page