top of page
 • Qendra e Shëndetit

Qofte perimesh me krem kastraveci

Këto qofte me perime pikante kanë shije të mrekullueshme! Dhe në kombinim me kremin freskues të kastravecit, pjata është thjesht e përsosur.


Përbërësit për 2 porcione:


Për qoftet e perimeve

 • 180 g lulelakër - prisni përafërsisht

 • 120 g kungullesh - prisni afërsisht

 • 100 g karrota - prisni përafërsisht

 • 60 g selino - prisni përafërsisht

 • 110 g qiqra, nga gota - kullojeni mbi një sitë

 • 30 g fara chia

 • 60 ml ujë

 • 100 g niseshte patatesh

 • 20 g niseshte organike misri

 • ½ lugë çaji paprika pluhur, e ëmbël

 • 1 lugë çaji salcë soje

 • 3 lugë mustardë (senf)

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 8 lugë vaj kokosi

Për kremin e kastravecit

 • 50 g kastravec - qërojeni dhe grijeni

 • 100 g jogurt

 • 1 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 1 lugë çaji xhenxhefil të grirë hollë

 • 1 lugë çaji mjaltë

 • 1 lugë gjelle koriandër të grirë hollë

Përgatitja:


Hapi i parë

Për qoftet e perimeve, miksoni perimet e copëtuara dhe qiqrat e kulluara në një blender dhe vendosini në një tas. Pastaj vendosni 30 g fara chia me 60 ml ujë në blender, përzieni fuqishëm dhe vendosni në tasin e perimeve.


Hapi i 2 -të

Shtoni 100 g niseshte patatesh, 20 g niseshte misri, ½ lugë çaji paprika, 1 lugë çaji salce soje dhe 3 lugë mustardë; erëzoni me kripë dhe piper për shije. Përziejeni masën tërësisht me duart tuaja dhe lërini mënjanë për një moment në mënyrë që farat e chia të fryhen dhe të lidhen.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, përzieni të gjithë përbërësit për kremin e kastravecit në një tas; erëzoni me kripë dhe piper dhe ftohni.


Hapi i 4 -të

Ngrohni 8 lugë vaj koksi në një tigan në temperaturë mesatare. Ndërkohë, formoni qoftet nga përzierja me duar pak të lagura. Pastaj hidhni thërrimet e bukës, vendosini në vaj të nxehtë dhe skuqini nga të dyja anët për rreth 2 minuta. Më pas i nxirrni nga tigani dhe i vendosni në letrën e kuzhinës që të kullojnë.


Hapi i 5 -të

Shërbejeni qoftet e perimeve dhe kremin e kastravecit për shembull, me një sallatë me gjethe të freskëta.

1 Ansicht0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Komentarze


bottom of page