top of page
 • Qendra e Shëndetit

Qoftet e thjerrëzave me pure lulelakër - vegane

Këto qofte pikante të bëra nga thjerrëzat shoqërohen me një lëng të shijshëm vegan dhe një pure të mirë lulelakër. Një recetë që frymëzon.


Përbërësit për 2 porcione:

Për qoftet e thjerrëzave

 • 300 g patate të ëmbla - grijini trashë

 • 100 g thjerrëza të kuqe - thithni për të paktën 4 orë, pastaj shpëlajini mbi një sitë derisa të mos shkumojnë më

 • 70 g quinoa, e bardhë

 • 80 g thërrime buke të shkruara

 • 400 ml stok perimesh

 • 1 lugë paste domate

 • 1 lugë çaji mustardë

 • ½ lugë pluhur paprika

 • 1/3 lugë çaji pluhur qimnon

 • 1 majë spec i djegës pluhur

 • 1 lugë trumzë të copëtuar


Për salcën

 • 100 g karrota - qërojini dhe pritini në kube të vegjël

 • 1 lugë niseshte misri organik - përzieni me 2 lugë ujë të ftohtë

 • 500 ml ujë

 • 1 lugë vaj kokosi

 • 1 lugë paste domate

 • 1 lugë çaji mustardë

 • 1 lugë çaji paprika pluhur

 • 1 degëz trumzë


Për purenë e lulelakrës

 • 400 g lulelakër - të prera në lule

 • 100 ml krem ​​soje

 • 1 lugë gjelle gjalpe ose vaj kokosi

 • 1 majë pluhur arrëmyshk

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 60 minuta

 • Koha e pritjes: -


Hapi i parë

Për qoftet e thjerrëzave vegane, vendosni lëngun e perimeve me thjerrëzat dhe quinoa në një tigan, kriponi lehtë dhe lërini të ziejnë. Pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe gatuajeni për 20-25 minuta derisa i gjithë lëngu të jetë thithur.


Këshillë: Për të shkurtuar kohën e përgatitjes, mund të gatuani thjerrëzat së bashku me kuinoan një ditë më parë.


Hapi i 2 -të

Ngroheni furrën në 200 ° C dhe përgatitni një tepsi pjekje të veshur me letër pjekje.


Hapi i 3 -të

Vendosni patatet e ëmbla së bashku me paste domate, mustardë, thërrime bukë, pluhur paprika, qimnon, spec djegës, trumzë dhe pak kripë dhe piper në një tas. Shtoni thjerrëzat e gatuara dhe kuinoan, përzieni tërësisht dhe spërkateni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Formojeni përzierjen në toptha me diametër afërsisht 3 cm, vendoseni në fletën e pjekjes dhe rrafshojeni pak. Pastaj futeni në furrë dhe piqni për 25-30 minuta.


Hapi i 5 -të

Ndërkohë, përgatitni purenë e lulelakrës. Për ta bërë këtë, shkrini gjalpin ose kokosin në një tigan dhe ziejeni lulelakrën për 3 - 5 minuta. Shto krem ​​soje, dhe shijoni me arrëmyshk, kripë dhe piper. Pastaj ziejini butësisht për 15 minuta derisa salca të jetë zier.


Hapi i 6 -të

Për sacen, ngrohni vajin e kokosit në një tigan të vogël dhe piqni kubet e karotës në të. Pas 2 minutash përziejeni pastën e domates, piqeni për pak kohë dhe shtoni ujë.


Hapi i 7 -të

Pastaj trazoni mustardën, shtoni degëzën e trumzës, pluhurin e paprikës dhe spërkateni me kripë dhe piper. Ziejini butësisht për 10 minuta mbi nxehtësinë e ulët.


Hapi i 8 -të

Pastaj hiqni degëzën e trumzës dhe shtoni niseshtën, duke e trazuar vazhdimisht, në salcë. E lini të gjithë të ziejë përsëri shkurtimisht dhe, nëse është e nevojshme, shtoni kripë dhe piper për shije.


Hapi i 9 -të

Shërbejeni qofte me thjerrëza me salcen dhe pure lulelakër dhe shijojeni.

34 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page