top of page
  • Qendra e Shëndetit

Qumësht tërshëre - i bërë vetë

Aktualisiert: 31. Okt. 2021

Në vetëm 10 minuta ju mund të bëni vetë qumësht të mirë të shëndetshëm tërshërë nga fjollëza tërshëre, hurma, ujë, vaj dhe kripë, i cili mund të qëndroj për rreth 3-4 ditë.


Përbërësit për ca.1 litër:


● 50 g fjollëza tërshëre integrale

● 2 - 3 hurma, pa fara

● 1 litër ujë

● ½ lugë vaj vegjetal organik, pa shije

● 1 majë kripe kristali


Përgatitja:


● Vendosni tërshërën në një mikser me performancë të lartë dhe përzieni me përbërësit tjerë për 2 - 3 minuta.

● Pastaj kalojeni qumësht përmes një site mbi një enë dhe mbushni lëngun në një shishe të mbyllur.

● Qumështi i tërshërës i ftohtë mund të qëndroje për afërsisht 3 ditë.


Shënim:

Qumështi i tërshërës mund të përdoret për përgatitjen e qulleve të ndryshme, petullave, shake-ve etj. Shërben pra si një zëvëndesues i shkëlqyeshëm i qumshtit të lopës dhe qumshteve tjera shtazore.


61 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page