top of page
 • Qendra e Shëndetit

Ratatouille bazik

Ratatuli ynë pikant është i lehtë për tu përgatitur, por kërkon kohë. Ne do t'ju tregojmë një truk në mënyrë që perimet të mbajnë ende kafshimin e tyre, edhe pse ratatouille është zier për një kohë të gjatë, si në origjinal.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 500 g patëllxhan - prerë në kube 1 cm

 • 500 g kungullesh - prerë në kube 1 cm

 • 500 g speca të kuq - largoni farat dhe preri në kube 1 cm

 • 500 g speca të verdhë - largoni farat dhe preri në kube 1 cm

 • 140 g qepë - të prera në kube 1 cm

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 50 ml vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 1 lugë gjelle paste domate

 • 3 thelpinj hudhër - shtypni

 • 600 ml mëlmes supe

 • 300 g domate të qëruara, nga kavanoza

 • 1 lugë trumzë të shkulur

Përgatitja:


Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Për ratatouille, ndani të gjitha perimet e përgatitura në gjysmë. Vendosni gjysmën e perimeve në një fletë pjekje të veshur me letër furre dhe spërkateni me kripë dhe piper.


Hapi i 3 -të

Pastaj ngrohni 50 ml vaj ulliri në një tigan të madh dhe skuqni gjysmën tjetër të perimeve për 5 minuta. Pastaj shtoni 1 lugë paste domate dhe hudhrën dhe skuqini për rreth 2 minuta. Shtoni 600 ml melmese supe (600ml uje + 2 luge caji melmese supe), shtoni 300 g domate të qëruara dhe 1 lugë trumzë. Mbuloni tenxheren dhe lëreni të ziejë për rreth 1.5 orë; Përzieni herë pas here. Pastaj hiqni kapakun dhe ziejini për 30 minuta të tjera.


Hapi i 4 -të

Ndërsa ratatouille është ende duke zier, ngrohni furrën në 200 ° C.


Hapi i 5 -të

Pastaj vendosni perimet në tepsi në furrë dhe piqni për rreth 30 minuta. Pastaj nxirrni tepsinë nga furra dhe lëreni mënjanë.


Hapi i 6 -të

Pak para se të shërbeni, shtoni perimet e pjekura në tigan dhe palosini brenda. E rregullojmë ratatouille me kripë dhe piper, e rregullojmë dhe e shërbejmë.


Kjo përshtatet p. sh. me një bukë me kore, makarona ose patate.

8 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page