top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë e ngrohtë me thjerrëza dhe finok

Kjo sallatë me thjerrëza shumë aromatike, me aromë, karrota dhe finok shërbehet e vakët; ngop këndshëm dhe ka shije të shkëlqyeshme!


Përbërësit për 2 porcione:

 • 100 g thjerrëza kafe - thithni brenda natës

 • 3 lugë kokosi

 • 200 g finok- prerë në shirita 1 cm

 • 150 g speca të verdhë - hiqni thelbin dhe të prerë në shirita të gjatë 4 cm

 • 100 g karrota - qërojini dhe pritini në kube 1 cm

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 1 lugë xhenxhefil të grirë

 • ½ lugë çaji pluhur kurkuma

 • 1/3 lugë çaji kanellë pluhur

 • 4 lugë uthull balsamike të mollës

 • 2 lugë caji mjalte

 • 2 lugë borzilok të grirë hollë

 • 1 lugë çaji trumzë të copëtuar

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 30 minuta

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit për sallatën e thjerrëzave.


Hapi i 2 -të

Kullojeni thjerrëzat mbi një sitë dhe shpëlajeni për pak kohë. Pastaj ziejini në një tenxhere me ujë pak të kripur, zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini për rreth 20 minuta derisa të bëhet al dente; Hidhni mbi një sitë dhe kullojeni mirë.


Hapi i 3 -të

Pas përafërsisht 10 min. Ngroheni 3 lugë vaj kokosi në një tigan dhe skuqni shiritat e finokut së bashku me shiritat e paprikës dhe kubat e karotës për përafërsisht 8 min. Shijoni me kripë dhe piper. Pastaj shtoni xhenxhefilin e grirë, ½ lugë kurkuma dhe 1/3 lugë kanellë, skuqeni për 1 minutë dhe hiqeni tiganin nga zjarri.


Hapi i 4 -të

Përzieni 4 lugë uthull balsamike, 2 lugë salce soje dhe 2 lugë caji mjalte në një tas sallatë. Palosim thjerrëzat e kulluara dhe përmbajtjen e tiganit, shtojmë borzilokun e copëtuar dhe trumzën e copëtuar dhe i rregullojmë me kripë dhe piper.


Hapi i 5 -të

Rregulloni sallatën me thjerrëza dhe shijojeni të vakët.

23 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

コメント


bottom of page