top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë me patate - e lehtë dhe e freskët

Kjo sallatë me patate verore i detyrohet shijes së saj të shkëlqyer dhe pamjes së saj të shijshme, plot ngjyra, kombinimit të domateve, kungujve, ullinjve, selinos dhe borzilokut;veshja e këndshme pikante e bën atë të përsosur.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 250 g patate,

 • 1 lugë arra pishe (alternativisht arra Cashew)

 • 2 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 300 g kungulleshe- lani; përgjysmoni përgjatë gjatësisë dhe prerë në mënyrë diagonale

 • 1 lugë çaji paste domatesh

 • 2 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 1 lugë caji sheqer kokosi

 • 1 spec djegës i kuq i butë - pa thelb dhe i prerë imët

 • 2 lugë vaj ulliri,

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

 • 100 g domatina- të prera në gjysmë

 • 20 g selino - tërhiqni fijet dhe copëtoni imët

 • 50 g ullinj të zi, pa fara- të prera në gjysmë

 • 10 g borzilok - copëtoni imët gjethet

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minuta

 • Koha e pritjes: 30 minuta

Hapi i parë

Sillni patatet të ziejnë në një tigan me ujë të kripur dhe gatuajini për rreth 20 minuta. Pastaj kullojeni, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të ftohet.


Ndërkohë, përgatitni përbërësit e tjerë.


Hapi i 2 -të

Ngrohni një tigan pa yndyrë dhe fërgoni shkurt 1 lugë arra pishe; vendoseni mënjanë në një pjatë. Ngrohni sërish tiganin me 2 lugë vaj ulliri rezistent ndaj nxehtësisë dhe skuqni fetat e kungujve; lërini tiganin mënjanë.


Hapi i 3 -të

Për salcë, vendosni 1 lugë çaji paste domate me 2 lugë lëng limoni, 1 lugë sheqer kokosi dhe specat e grirë në një tas të madh sallatë, përzieni dhe shtoni 2 lugë vaj ulliri gjatë përzierjes; shijoni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Qëroni patatet, më pas i copëtoni dhe i shtoni në salcë. Shtoni kungulleshen e skuqur, arrat e pishës së pjekur, domatet e përgjysmuara, selinon e copëtuar, ullinjtë e përgjysmuar dhe borzilokun e prerë, përziejini gjithçka me kujdes dhe lëreni të thith për të paktën 30 minuta (mos e vendosni në frigorifer!).


Spërkoni sallatën me patate me kripë dhe piper dhe shërbejeni të spërkatur me arra pishe të fërguara.

11 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page