top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë me patate me majonezë

Kjo sallatë e shijshme me patate me majonezë të bërë në shtëpi është pikante dhe ka një shije shumë të ekuilibruar. Receta është e lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur.


Përbërësit për 3 porcione:

Për sallatën me patate

 • 800 g patate- lani

 • 1 lugë çaji kopër të grirë hollë

 • 1 lugë gjelle majdanoz të grirë hollë

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Për majonezën vegane

 • 120 ml pije soje

 • 90 ml vaj luledielli, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 2 lugë mustardë të trashë (senf)

 • 2 lugë uthull molle

 • 1 limon organik - nga i cili 1 lugë gjelle lëng + pak shije

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minuta

 • Koha e pritjes: -

Hapi i parë

Për sallatën me patate, gatuajini patatet në lëkurë për rreth 25 minuta derisa të jenë të buta.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, për majonezën, vendosni pijen e sojës, mustardën, uthullën e mollës dhe lëngun e limonit në një enë të gjatë dhe përzieni shkurtimisht me blenderin e dorës. Pastaj shtoni vajin pikë për pikë; Vazhdoni të përzieni në mënyrë që të emulsifikohet me pjesën tjetër të përbërësve. Pastaj e rregullojmë me kripë dhe piper dhe i lëmë mënjanë.


Hapi i 3 -të

Sapo patatet të jenë gatuar i kullojmë, i vendosim në ujë të ftohtë për 10 sekonda, i heqim dhe i qërojmë. Pastaj prerë në feta dhe vendoseni në një tas.


Hapi i 4 -të

I përziejmë majonezën dhe i rregullojmë mirë me kripë dhe piper. Në fund hidhni barishtet dhe lëkurën e limonit dhe vendoseni sallatën me patate në frigorifer për disa orë ose gjatë natës.


Hapi i 5 -të

Hiqeni me kohe nga frigoriferi para se ta konsumoni në mënyrë që të jetë pak e ngrohtë.


Hapi i 6 -të

Erëzoni përsëri sallatën me patate para se ta shërbeni.

7 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page