top of page
 • Qendra e Shëndetit

Simite me tërshërë e patate

Aktualisiert: 30. Okt. 2021

Këto simite pa gluten janë shumë të shëndetshme dhe jashtëzakonisht të shijshme!


Përbërësit për 6-8 simite:

 • 200 g miell tërshërë pa gluten

 • ose fjollëza tërshëre të bluara

 • 20 g miell luledielli ose

 • farat e lulediellit të bluar

 • 100 g niseshte patate

 • 3 lugë pluhur pjekje

 • 3 lugë miell liri

 • 300 ml ujë

 • 1/2 lugë çaji kripë

 • 2 lugë gjelle mus molle (pa sheqer)

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 35 minuta

 • Koha e pritjes: -

Hapi i parë

Ngrohni furrën në 200 ° C në nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.


Hapi i 2 -të

Përzieni miellin e lirit në një tas me ujë të nxehtë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të përdorni një kamxhik dhe ta trazoni shpejt në mënyrë që të mos grumbullohet. Lëreni të qëndrojë për 20 minuta.


Hapi i 3 -të

Grini imët tersheren dhe të gjithë përbërësit e tjerë të thatë në një blender.

Shtoni miellin e lirit, i cili ka formuar një masë të rrëshqitshme në 20 minuta, dhe mollën dhe gatuajeni.


Hapi i 4 -të

Formoni brumin në përafërsisht 6-8 simite (me duar të lagura funksionon shumë mirë) ose mbushini në forma kifle dhe piqini për rreth 35 minuta në 200 ° C.

Lëreni të ftohet dhe shërbejeni.


Ato qendrojne mirë deri të nesërmen, por shijojnë më së miri të freskëta.

44 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Komentarze


bottom of page