top of page
  • Qendra e Shëndetit

Spageti aglio e olio me barishte

Për këtë pjatë spageti kemi modifikuar "aglio e olio" klasik me barishte mesdhetare. Rezultati ishte një variant shumë aromatik që ka shije të mrekullueshme!


Përbërësit për 2 porcione:


Për spageti aglio e olio me barishte

  • 200 g spageti integrale

  • 2 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

  • 2 thelpinj hudhër - të prerë në feta

  • 1 lugë sheqer kokosi

  • 1 lugë çaji trumzë të copëtuar

  • 3 lugë gjelle rigon të copëtuar

  • 2 lugë gjelle marjoram të copëtuar

  • 3 lugë vaj ulliri

  • Kripë kristali dhe piper rozë nga mulliri

Përgatitja


Hapi i parë

Sillni një tenxhere me ujë të vlojë, spërkoni me kripë dhe gatuajini spageti al dente. Pastaj derdhni mbi një sitë - duke kapur 80 ml ujë të gatimit - dhe lëreni të kullojë.


Hapi i 2 -të

Sapo spagetit të jetë kulluar, ngrohni tiganin me 2 lugë vaj ulliri në mesatare dhe skuqni hudhrën për rreth 2 minuta. Më pas shtojme 80 ml ujë gatimi, shtoni spagetin, 1 lugë çaji sheqer kokosi dhe të gjitha barishtet dhe përzieni. I spërkasim me 3 lugë vaj ulliri dhe i rregullojmë me kripë dhe piper.


Hapi i 3 -të

Rregulloni spagetin aglio e olio në dy pjata dhe shërbejeni të spërkatur me parmixhan.

3 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page