top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë hithre për detoksifikim - bazike

Supa e hithrës nxjerr shijen shumë aromatike, shpesh edhe dominuese të hithrës në një mënyrë jashtëzakonisht të këndshme. Një supë shumë e shëndetshme që detoksifikon trupin dhe i jep energji.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 1 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 1 qepë e madhe - qërojini dhe grijini imët

 • 1 thelpinj hudhre - qëroni dhe grini imët

 • 1 gjysmë shkopi presh - pres imët

 • 200 g hithër të freskë (alternativ 90 g gjethe të thara të hithrës)

 • 1 patate të mesme - qërojini dhe grijini imët

 • 1 litër stok perimesh

 • 1 lugë salcë soje

 • 1 majë pluhur arrëmyshk

 • piper

 • 1 limon organik - nga i cili lëngu + lëvorja

 • 2 lugë bajame, të qëruara - pritini dhe piqini pa yndyrë

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minuta

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit për supën e hithrës.


Hapi i 2 -të

Pastaj ngrohni 1 lugë vaj ulliri në një tigan. Skuqni kubat e qepës dhe hudhrës, më pas shtoni preshin dhe 200 g gjethe hithre dhe gatuajini derisa gjethet të shemben. Pastaj shtoni kubet e patates, mbushni me 1 litër lëng perimesh, spërkasni me 1 lugë salce soje, 1 majë arrëmyshk dhe pak piper dhe lëreni supën të ziejë për rreth 20 minuta.


Hapi i 3 -të

Pastaj bëni pure në një blender, shtoni, lëng limoni dhe lëvore dhe përziejeni ; shijoni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Rregulloni supën dhe shërbejeni të spërkatur me bajamet e copëtuara.

60 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Commentaires


bottom of page