top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë kremoze me ​​bizele dhe hell të tymosur tofu

Kjo supë e shkëlqyer me bizele ka shije të mrekullueshme kur konsumohet vetëm. Por në kombinim me kafshatat e tymosura të tofu, kjo supë e thjeshtë përfundimisht përsoset në shije.


Përbërësit për 4 porcione:

Për supën me krem ​​bizele

 • 350 g bizele, të ngrira

 • 150 g presh - prerë në unaza të imëta dhe lani tërësisht

 • 100 g selino - qërojeni dhe prerë në kube 1 cm

 • 1 litër stok perimesh

 • 100 ml krem ​​tërshërë

 • 2 lugë vaj kokosi

 • 2 majë pluhur arrëmyshk

 • 2 lugë qepë të grirë hollë


Për hell të tofu

 • 4 shkopa druri per hell

 • 200 g tofu të tymosur - të prera në kube 1 cm

 • 2 qep te kuqe - një e katërta ose e gjashta

 • 2 lugë vaj kokosi

 • 2 lugë salce soje

 • ½ lugë çaji spec i kuq pluhur, e ëmbël

 • 1/3 lugë çaji pluhur qimnon

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minuta

 • Koha e pritjes: -


Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit për supën me krem ​​bizele.


Hapi i 2 -të

Ngrohni një tenxhere me 2 lugë vaj kokosi dhe avulloni unazat e preshit me kubikët e selinos për rreth 4 minuta. Shtoni 1 litër stok perimesh, lërini të ziejnë një herë dhe ziejini për rreth 10 minuta; sezonin me kripë dhe piper. Pastaj shtoni 350 g bizele dhe gatuajini për 5 minuta.


Hapi i 3 -të

Pastaj bluajeni supën imët në një blender dhe mbusheni përsëri në tenxhere. Përzieni 100 ml krem ​​tërshërë, 1 lugë gjelle salce soje, 1 dhe 2 majë arrëmyshk. E rregullojmë për shije me kripë dhe piper dhe e mbulojmë dhe e mbajmë të ngrohtë.


Hapi i 4 -të

Për hellin me tofun e tymosur, ngrohni një tigan me 2 lugë vaj kokosi dhe skuqni kubet e tofus me qepet e copëtuar për rreth 4 minuta. Pastaj pluhuroseni me ½ lugë piper të kuq dhe 1/3 lugë qimnon dhe lyejeni me 2 lugë salce soje. Lëreni lëngun të avullojë për pak kohë; vendosni tofu në një pjatë.


Hapi i 5 -të

Vendosni kubet dhe tofet e alternuara në hell të drurit.


Hapi i 6 -të

Rregulloni supën me krem ​​bizele, spërkateni me qepë dhe shërbejeni se bashku me hellin e tofus.

13 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

コメント


bottom of page