top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me brokoli - bazike

Për këtë supë kremoze, pikante, kemi gatuar brokolin me patate, qepë dhe hudhër, më pas i kemi bërë pure në një blender. E shijshme;e lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 3 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 90 g qepë të kuqe - pritini përafërsisht

 • 130 g patate - qërojini dhe pritini në kube 1 cm

 • 1 thelb hudhër - grijeni

 • 1 litër melmese perimesh

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

 • 450 g brokoli - qërojeni kërcellin dhe priteni në kube 1 cm; Prisni trashë lulet

 • 1 lugë çaji trumzë të shkulur

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minuta

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Pastaj ngrohni një tenxhere me 1 lugë vaj ulliri dhe skuqni lehtë qepët për 3 minuta. Shtoni patatet dhe hudhrat, shtoni 1 litër melmes perimesh, spërkoni me kripë, piper dhe lërini të ziejnë.


Hapi i 3 -të

Shtoni lulet e brokolit dhe gatuajini për 3 minuta. Pastaj bluajeni supën në një blender dhe vendoseni përsëri në tenxhere. Shijoni me kripë dhe piper.


Këshillë: Shërbejeni supën me brokoli bukë të thekur p.sh. buken tone me fara Chia dhe karotë.

84 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page