top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me domate dhe thjerrëza të kuqe - Ayurvedic

Kjo supë domate Ayurvedic me thjerrëzat të kuqe ka shije fantastike! Është shumë aromatik dhe këndshëm. Gjithashtu shumë e lehtë për të gatuar, prandaj sigurohuni që ta provoni.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 1 lugë gjelle ghee apo gjalpë (alternativë vaj kokosi)

 • 100 g qepë të kuqe - prerë imët

 • 1 thelb hudhër - prerë imët

 • 1 lugë xhenxhefil të copëtuar

 • 1/2 Spec i kuq djegës - pa bërthamë dhe i prerë imët

 • 1 lugë paste domate

 • ½ lugë çaji pluhur qimnon

 • 1/3 lugë çaji kurkuma

 • 1/3 lugë pluhur kerri

 • 2 majë pluhur kanelle

 • 600 ml pure domate

 • 500 ml ujë

 • 1 gjethe dafine

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 100 g thjerrëza të kuqe - shpëlajini mbi një sitë derisa të mos shkumojnë më

 • 150 ml qumësht kokosi

 • 1 lugë caji sheqer kokosi

 • 2 lugë arra Cashew të copëtuara - të pjekura pa yndyrë

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 30 minuta

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit për supën e domates.


Hapi i 2 -të

Pastaj ngrohni 1 lugë gjelle ghee (apo vaj kokosi) në një tenxhere dhe skuqni kubet e qepëve për 3 minuta. Më pas shtoni hudhrën e copëtuar dhe xhenxhefilin, specat djegës të copëtuar dhe 1 lugë paste domate dhe skuqini për pak.


Hapi i 3 -të

Spërkateni me ½ lugë qimnon, 1/3 lugë çaji kurkuma, 1/3 lugë çaji pluhur kerri dhe 2 pinca kanellë, përzieni dhe shtoni 600 ml domate. Pastaj mbushni gotën e domates me 500 ml ujë, tundeni dhe gjithashtu shtojeni në tenxhere.


Hapi i 4 -të

Shtoni 1 gjethe dafine në supë, spërkoni me kripë, piper dhe lërini të ziejnë. Pastaj shtoni 100 g thjerrëza të kuqe, zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini për rreth 20 minuta, duke i trazuar herë pas here.


Hapi i 5 -të

Hiqeni gjethen e dafinës, përzieni 150 ml qumësht kokosi dhe 1 lugë sheqer kokosi, pastaj bluajeni me një blender dore.


Hapi i 6 -të

Shijoni supën e domates me kripë dhe piper dhe shërbejeni të spërkatur me arra Cashew të pjekura.

62 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page