top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me finok dhe kerri

Aktualisiert: 4. Okt. 2021

Kjo supë e shijshme me finok është një përzierje veçanërisht e mirë e finokut, xhenxhefilit dhe kerrit. Ka shije kremoze dhe përgatitet shumë shpejt.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 1 kokë finoku (përafërsisht 250 g) - lani, pritni përafërsisht zarzavatet dhe lërini mënjanë; Pritini finokun në feta 5 mm

 • 1 lugë xhenxhefil të grirë hollë

 • 400 ml melmese perimesh

 • 100 ml krem ​​tërshërë - i bere vete

 • 1 lugë vaj kokosi

 • 1 lugë çaji pluhur kerri

 • 1 majë pluhur spec i djegës

 • 1 lugë çaji sheqer kokosi

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minuta

 • Koha e pritjes: -

Hapi i parë

Për supën me finok, ngrohni vajin e kokosit në një tigan dhe avulloni finokun së bashku me xhenxhefilin për 3 minuta. Pastaj shtoni kerri dhe specin djegës dhe skuqini për pak kohë.


Hapi i 2 -të

Shtojme lëngun e perimeve, e rregullojmë me kripë dhe piper, e përziejmë me sheqer kokosi dhe e lëmë të ziejë një herë. Pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe ziejeni finokun për 10-12 minuta.


Hapi i 3 -të

Pastaj përziejeni kremin e tërshërës, ngrohni për pak dhe e rregulloni për shije me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Ndani supën e koprës në dy pjata dhe shërbejeni të zbukuruar me zarzavatet e koprës.


Këshillë: Ju gjithashtu mund ta vendosni supën në një blender dhe ta bëni atë të imët.

71 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page