top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me kungull me mango

Kjo supë kremoze me krem ​​të këndshëm ka shije frute-ekzotike dhe është super e shijshme!Dhe meqenëse është përgatitur në një kohë të shkurtër, thjesht mund ta provoni.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 3 lugë vaj kokosi

 • 700 g kungull Hokkaido - zhvisheni; preni lëvozhgën në shirita të hollë dhe lëreni mënjanë; Pritini mishin e kungullit në copa përafërsisht 1 cm

 • 1.3 litra melmese perimesh

 • 1 lugë salcë soje

 • 2 lugë fara kungulli

 • 1 mango - qërojeni dhe copëtoni

 • 100 ml krem ​​soje apo tershere

 • 1 lugë çaji uthull molle

 • 1 majë pluhur arrëmyshk

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minuta

Hapi i parë

Përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Ngroheni një tenxhere me 2 lugë vaj kokosi dhe skuqni copat e kungullit për 4 minuta. Pastaj shtoni 1.3 litra melmes perimesh, shijoni me kripë dhe piper dhe ziejini për 10-15 minuta derisa të zbuten.


Ndërkohë, ngrohni një tigan me 1 lugë vaj kokosi dhe skuqni shiritat e kungullit së bashku me farat e kungujve të copëtuar për 5 - 6 minuta; erëzoni me kripë dhe piper; hiqeni tiganin nga zjarri.


Hapi i 3 -të

Sapo copat e kungullit të jenë të buta, bluajeni supën në një blender, shtoni mangon e copëtuar dhe bëni pure hollë. Pastaj vendoseni përsëri në tenxhere, përzieni 100 ml krem ​​soje, 1 lugë çaji uthull molle, dhe 1 majë arrëmyshk, lërini të ziejnë dhe hiqini nga shporeti. Shijoni për shije me kripë, piper dhe, nëse është e nevojshme, 1 lugë sheqer kokosi.


Rregulloni supën e kungullit dhe shërbejeni të spërkatur me shirita të kungullit të skuqur dhe fara kungulli.


Këshillë: Shërbejeni supën me kunkull bukë të thekur p.sh. buken tone me fara Chia dhe karotë.

29 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Σχόλια


bottom of page