top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me perime me kuinoa

Kjo supë me perime me aromë të butë me kuinoa dhe lulelakrër të pjekur ka shije mrekullisht të freskët, është e lehtë dhe e shijshme - patjetër që duhet ta provoni!


Përbërësit për 3 porcione:


Për supën e perimeve me kuinoa

 • 100 g kuinoa tricolore - lani tërësisht

 • 300 g kohlrabi - qërojeni dhe prerë në kube 1 cm

 • 150 g selino - tërhiqni fijet dhe prerë në feta 1 cm

 • 150 g karrota - qërojini dhe grijini

 • 1.2 litra melmese perimesh

 • 2 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 1 ½ lugë lëng limoni

 • 1 lugëcaji sheqer kokosi

 • ½ lugë çaji pluhur kurkuma

 • 2 lugë borzilok të këputur

 • 1 lugë çaji trumzë të grirë hollë

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Për mbushjen

 • 400 g lulelakër - prerë në lule të vogla, lani dhe kullojeni

 • 2 lugë miell qiqrash

 • 1 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • ½ lugë çaji pluhur kurkuma

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minutë

Hapi i parë

Për supën me kuinoa, së pari ngrohni furrën në 190 ° C dhe përgatitni një tepsi pjekje me letër pjekje.


Hapi i 2 -të

Vendosini lulet e lulelakrës në një tas dhe spërkatini me kurkuma, kripë dhe piper. Pastaj pluhuroseni me miellin e qiqrave dhe përzieni; I spërkasim me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe i përziejmë përsëri. Në fund e përhapim në tepsi dhe e pjekim në furrë për 20-25 minuta.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, ngrohni 2 lugë vaj ulliri në një tigan dhe skuqni kohlrabi, selino, karota dhe kurkuma për 3 minuta. Më pas lyejeni me lëngun e perimeve, shtoni kuinoan, spërkoni me kripë dhe piper dhe ziejini butësisht për 20 minuta.


Hapi i 4 -të

Pastaj shtoni, sheqer kokosi dhe lëng limoni; shtojme trumzen dhe e rregullojme me kripe dhe piper.


Hapi i 5 -të

Hiqni lulelakrën nga furra dhe derdhni në një tas të vogël.


Hapi i 6 -të

Shërbejeni supën me kuinoa sipër me lulelakrën dhe borzilokun.

55 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page