top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tava e qiqrave - Ayurvedic

Ky tigan i shijshëm me qiqra me patate dhe domate ka shije shumë aromatike, pikante dhe këndshëm. Një pjatë e shpejtë, e lehtë që duhet ta provoni patjetër.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 2 lugë gjelle vaj kokosi apo Ghee

 • 250 g patate - qëroni dhe prerë në kube të vogla

 • 1 lugë caji pluhur kerri

 • 1 lugë çaji pluhur koriandër

 • ¼ lugë çaji pluhur qimnon

 • 1 majë pluhur arrëmyshk

 • 1/2 spec djegës i kuq i butë - përgjysmoni, bërthamën dhe priteni në unaza

 • ½ lugë çaji xhenxhefil të grirë

 • 1 lugë çaji paprika pluhur, e nxehtë

 • 300 ml stok perimesh

 • 250 g qiqra të gatuara, nga kavanoza- shpëlajini mbi një sitë derisa të mos shkumojnë më

 • 2 lugë caji sheqer kokosi

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 150 ml qumësht kokosi

 • 1 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 200 g domate - të prera në kube 1 cm

 • 2 lugë gjelle koriandër të grirë hollë

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 5 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minuta

 • Koha e pritjes: -


Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Ngroheni një tigan me 2 lugë gjelle dhe skuqni kubat e patates për 4 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Pastaj pluhuroseni me 1 lugë çaji pluhur kerri, 1 lugë gjelle koriandër, ¼ lugë qimnon dhe 1 majë arrëmyshk; Shtoni specin e djegës, ½ lugë çaji xhenxhefil dhe 1 lugë çaji paprika dhe përzieni mirë.


Hapi i 3 -të

Shtoni 300 ml lëng perimesh, shtoni qiqrat dhe lërini të ziejnë. Pastaj trazoni 2 lugë sheqer kokosi, spërkateni me kripë, piper dhe ziejini për 5 minuta.


Hapi i 4 -të

Përzieni 150 ml qumësht kokosi dhe 1 lugë gjelle lëng limoni, palosni domatet e prera në kubikë dhe ziejini për 5 - 7 minuta; shijonime kripë dhe piper.


Hapi i 5 -të

Rregulloni tavën me qiqra dhe shërbejeni të spërkatur me 2 lugë koriandër.


Këshille: Përcjellni taven e qiqrave me oriz basmati!

23 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Commentaires


bottom of page