top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tenxhere e shpejtë me fasule dhe spinaq

Çfarë një tenxhere e shijshme me fasule dhe spinaq! Kombinimi i përbërësve është po aq i veçantë sa shija e tij: aroma e tymosur, salcë kremoze, e shijuar në mënyrë perfekte.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 260 g fasule të zeza, nga xhami (netto)

 • 250 g domate - hiqni kërcellin dhe preni në kube të vogla

 • 200 g spinaq të ri - lani dhe thajeni

 • 200 ml ujë

 • 100 ml krem ​​tërshëre - i bërë vetë

 • 3 lugë gjelle vaj kokosi

 • 1 lugë salcë soje

 • 2 lugë paste domatesh

 • 1 lugë çaji sheqer kokosi

 • 1 lugë gjelle xhenxhefil të grirë

 • ½ lugë çaji piper i kuq,

 • ½ lugë çaji pluhur kurkuma

 • 2 lugë gjelle majdanoz të copëtuar

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri


Përgatitja:


Hapi i parë

Për zierjen e fasules, ngrohni vajin në një tigan dhe fërgoni lehtë xhenxhefilin së bashku me pastën e domates dhe kurkumën për 1 minutë duke e përzier.


Hapi i 2 -të

Pastaj shtoni fasulet, erëzoni me salceën e sojës , kripë dhe piper, shtoni me ujin dhe ziejini butësisht për 5 minuta.


Hapi i 3 -të

Shtoni sheqerin e kokosit dhe paprikën, palosni spinaqin dhe domatet, përzieni kremin e tersheres dhe gatuajini për 2 minuta. Pastaj shijoni me kripë dhe piper, nëse është e nevojshme ëmbëlsoni me më shumë sheqer kokosi.


Hapi i 4 -të

Shërbejeni tenxheren e fasules të spërkatur me majdanoz.


Këshillë: Nëse keni nevojë për një pjatë me karbohidrate, shijojeni këtë pjatë me oriz basmati ose patate të skuqura.

33 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page