top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tenxhere me kungullesh dhe makarona

Për këtë tenxhere, ne i kombinuam makaronat me kungullesh dhe kërpudha, i erëzuam me aromë dhe i shërbyam në një salcë mrekullisht kremoze. Shumë e lehtë, e shpejtë dhe shumë e shijshme!


Përbërësit për 3 porcione:

 • 150 g makarona integrale

 • 4 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 300 g paprika, e përzier (e kuqe, e verdhë, jeshile) - e prerë në kube të vogla

 • 1 ½ lugë gjelle paste domate

 • 200 g kungullesh - prerë në kube të vogla

 • 120 g kërpudha - të prera në feta

 • 650 ml pije tershere - e bere vete

 • 3 lugë salcë soje

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 130 ml krem tershere - e bere vete

 • Përzieni 2 ½ lugë niseshte patate me 3 lugë ujë

 • 100 g domate - të prera në kube të vogla

 • 2 lugë majdanoz të copëtuar


Përgatitja:


Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Pastaj gatuaj makaronat sipas udhëzimeve në paketë, derdh mbi një sitë dhe lëreni të kullojë.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, ngrohni 4 lugë vaj ulliri në një tigan dhe avulloni paprikën e prerë për 3 minuta. Pastaj përzieni 1 ½ lugë paste domate, shtoni kungulleshen dhe kërpudha dhe skuqini për 2 minuta.


Hapi i 4 -të

Shtoni me 650 ml pije tershere, përzieni 3 lugë salce soje, spërkateni me kripë, piper dhe lërini të ziejnë. Pastaj shtoni 130 ml krem ​​tershere , lërini të ziejnë përsëri dhe shtoni niseshtenë.


Hapi i 5 -të

Në fund shtoni makaronat e kulluara, përzieni mirë dhe palosni domatet e prera në kubikë; Hiqeni tenxheren nga shporeti.


Hapi i 6 -të

Rregulloni tenxheren dhe shërbejeni të spërkatur me 2 lugë majdanoz të grirë.

5 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page