top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tenxhere me patate dhe mollë - aziatike

Kjo tenxhere pikante shijon bukur dhe me shije frute falë mollëve dhe ka një ëmbëlsi të lehtë. Patatet bëjnë një kafshim të këndshëm. Kombinim shumë i shijshëm!


Përbërësit për 4 porcione:

 • 200 g patate të reja - të prera në gjysmë

 • 200 g Mollë - qëroni, prerë feta 5 mm

 • 120 g qiqra, nga gota - shpëlajini mbi një sitë dhe kullojeni

 • 100 g spinaq - lajeni dhe thajeni

 • 100 g domate Hiqni kërcellin dhe captojeni ne kube

 • 3 kajsi, të thata - pres imët

 • 400 ml ujë

 • 100 ml krem ​​tershere (alternativ)

 • 3 lugë gjelle vaj kokosi

 • 1 lugë gjelle paste domate

 • 1 lugë gjelle xhenxhefil të grirë

 • 1 lugë çaji niseshte patate - përzieni me 3 lugë ujë

 • 1 lugë çaji pluhur kerri

 • ½ lugë çaji pluhur kurkuma

 • ½ lugë çaji pluhur qimnon

 • ½ lugë çaji speca djegës

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri


Përgatitja:


Hapi i parë

Për tenxheren e patates dhe mollës, ngrohni 2 lugë vaj kokosi në një tigan dhe skuqni patatet për 5 minuta. Pastaj shtoni xhenxhefilin, pastën e domates dhe kajsitë dhe skuqini për 1 minutë.


Hapi i 2 -të

Pluhuroseni me kerri, kurkuma , qimnon dhe speca djegës, përzieni shkurtimisht dhe shtoni 400 ml ujë. Lërini të ziejnë për 10 minuta; shtoni kripë dhe piper. Pastaj shtoni qiqrat dhe gjysmën e mollëve dhe ziejini për 5 minuta.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, ngrohni një tigan tjetër me 1 lugë vaj kokosi dhe skuqni fetat e mbetura të mollës për rreth 1 minutë në secilën anë. Hiqeni tiganin nga shporeti.


Hapi i 4 -të

Vendosni domatet dhe spinaqin në tenxhere, përzieni kremin e tersheres dhe ziejini për 2 minuta të tjera. Pastaj shtoni nxehtësinë, përzieni niseshtenë dhe lërini të ziejnë një herë.


Hapi i 5 -të

Erëzoni tenxheren e patates me kripë dhe piper dhe shërbejeni sipër me feta molle.


Këshillë:

Më pas shërbejeni me oriz basmati ose bukë naan indiane dhe zbukurojeni me pak koriandër të grirë hollë.

7 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page