top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tigan me asparagus dhe mango

Në këtë tigan me asparagus ne përdorim një kombinim të asparagut jeshil, mango, chilli dhe xhenxhefil. Kjo krijon një pjatë të shijshme, pak pikante me perime që mund ta gatuani shpejt dhe me lehtësi.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 300 g asparagus jeshil (alternativ edhe te bardhe)- qërojeni, prerë pjesën e drunjtë, prerë diagonalisht në copa 2 cm

 • 1 mango - të prera në kobe 3 cm

 • 50 ml ujë

 • 2 lugë vaj kokosi

 • 2 lugë tamari (salcë soje)

 • 1 lugë caji sheqer kokosi

 • 1 lugë xhenxhefil të grirë hollë

 • Thelbi 1 spec djegës i kuq i butë, i prerë në shirita të imët

 • 2 lugë gjelle koriandër të prerë (sipas dëshirës)

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:


Hapi i parë

Për tiganin e asparagut, ngrohni 1 lugë vaj kokosi në një tigan. Shto mangon dhe më pas shtojme 1 lugë gjelle salcen e sojes, xhenxhefilin dhe lëreni të ziejë për pak kohë. Pastaj shtoni shpargun jeshil dhe skuqeni per rreth 2 minuta. Pastaj zvogëloni nxehtësinë, shtoni shirita djegës dhe skuqini shkurtimisht.


Hapi i 2 -të

Shtojme me ujin dhe sheqer kokosi dhe lëreni të ziejë derisa asparagus të jetë gatuar dhe lëngu të ketë zier. Pastaj spërkateni me kripë dhe piper (asparagus duhet të ketë akoma pak kafshim).


Hapi i 3 -të

Rregulloni tiganin me shpargujt dhe mango në dy pjata, spërkateni me koriandër dhe shërbejeni me oriz basmati ose petë tajlandeze.


Keshille:

Shoqerojeni tiganin me aspargus me oriz basmati. Sipas deshires hidhni siper miksin e farave.

3 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page