top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tigan me patate dhe speca

Ne e kemi pajisur këtë tigan me patate me spec të kuq me një salcë kremoze dhe pikante - e shijshme, e thjeshtë dhe ngopëse!


Përbërësit për 2 porcione:

 • 400 g speca të kuq - lani

 • 2 lugë vaj kokosi

 • 650 g patate - qërojini dhe pritini në feta 5 mm

 • 1 lugë gjelle paste domate

 • 35 g domate turshi, të thara - pritini përafërsisht

 • 200 ml ujë

 • 1 lugë çaji paprika pluhur, e ëmbël

 • ½ lugë çaji piper pluhur

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 1 lugë çaji rozmarinë të grirë hollë

 • 100 ml krem ​​tershere - e bere vete

 • 2 lugë arra Cashewkerne të copëtuara - të pjekura pa yndyrë

 • 2 lugë majdanoz të copëtuar

Përgatitja:


Hapi i parë

Për tiganin e patates me speca, ngrohni furrën në 220 ° C dhe përgatitni një tepsi pjekje të veshur me letër pjekje. Vendosini specat në fletën e pjekjes dhe piqini për rreth 25 minuta.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, ngrohni një tigan me 2 lugë vaj kokosi dhe skuqni fetat e patates deri në kafe të artë nga të dy anët. Pastaj shtoni 1 lugë paste domate dhe domatet e copëtuara dhe skuqini për pak. Shtoni 200 ml ujë, shtoni 1 lugë çaji piper të ëmbël dhe shtoni kripë dhe piper, përzieni dhe ziejini derisa patatet të jenë gatuar. Pastaj palosni 1 lugë çaji rozmarinë të copëtuar.


Hapi i 3 -të

Hiqini specat nga furra, hiqini lëvozhgën, pritini në mes dhe hiqni farat. Pastaj priteni gjysmën e sasis se specave në shirita të imët dhe shtojeni në tigan me patate.


Hapi i 4 -të

Bluanu gjysmën tjetër te specave së bashku me 100 ml krem ​​tershere në një blender. Pastaj shtojini në tigan, lërini të ziejnë dhe spërkatini me kripë dhe piper.


Hapi i 5 -të

Shërbejeni tiganin me patate me piper të spërkatur me 2 lugë arra Cashew të pjekura dhe 2 lugë majdanoz të grirë.

12 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page