top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tofu me oriz e perime në një salcë pikante

Aktualisiert: 1. März 2023

Erëzat aziatike krijojnë një delikatesë pikante nga kjo pjatë tofu.Lehtë, e shpejtë në përgatitje dhe çdo kafshatë kënaqësi!


Përbërësit për 1 porcion:


Per orizin

Për tofun

 • 200 g tofu natyrale- të prerë në drejtkendesha

 • 2 lugë gjelle salce soja

 • 2 lugë salce domatesh

Për perimet

 • 280 g domate - lani, hiqni kërcellin dhe pritini përafërsisht

 • 250 g fasule jeshile - lani, prerë skajet, prerë në copa 2 cm

 • 200 g kungull i njomë - e katërta dhe e prerë në trekëndësha

 • 250 ml qumësht kokosi

 • 150 ml ujë

 • 3 lugë vaj kokosi

 • 3 lugë tamari (salcë soje)

 • 1 lugë paste domate

 • 1 spec të kuq djegës të kuq, përfshirë kokrrat, në unaza

 • 3 lugë çaji sheqer kokosi

 • 2 lugë xhenxhefil të grirë

 • 2 lugë çaji pluhur koriandri

 • 1 lugë pluhur kerri

 • ½ lugë çaji pluhur kurkuma

 • 2 lugë gjelle koriandër të copëtuar

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minutë

Hapi i parë

Për tofun me perime, perzijeni 2 luge gjelle salce soje dhe 2 luge gjelle salce tomatesh. Pastaj lyejeni tofun me kete perzierje nga te dyja anet. Ngrohni 2 lugë vaj kokosi në një tigan, skuqni tofu -n deri në ngjyrë kafe të artë nga të gjitha anët . Pastaj transferojeni në një pjatë dhe lëreni mënjanë.


Hapi i 2 -të

Miksoni qumësht kokosi, domate, xhenxhefil, limon, pluhur koriandër, kurkumen dhe pluhurin kerri në një blender dhe lërini mënjanë.


Hapi i 3 -të

Nxehim sërish tiganin me 1 lugë vaj dhe skuqim fasulet dhe kungulleshen për 3 minuta. Pastaj shtoni specin e djegës, lyejeni me 1 lugë gjelle sos soje dhe 150 ml ujë dhe gatuajini për rreth 5 minuta (fasulet duhet të jenë akoma pak të freskëta).


Hapi i 4 -të

Shtoni salcën e pures në fasulet në tigan dhe lërini të ziejnë. Pastaj trazoni paste domate dhe sheqer kokosi, shtoni tofu dhe kungull i njomë në salcë dhe ngrohni shkurt. Eëzoni për shije me kripë dhe piper.


Hapi i 5 -të

Shërbejeni tofun me perime dhe spërkateni me koriandër.


Këshillë: Shijoni me oriz basmati të mirë me të.

Tags:

10 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Commenti


bottom of page