top of page
  • Fisnik Komoni

Topthat energjik

Aktualisiert: 1. Okt. 2023

Vetëm përbërës të shëndetshëm që janë plot me mikronutrientë përdoren në këto toptha të papërpunuara. Ato janë të pasura me kalcium, magnez dhe vitaminë B6, të cilat mund t’i atribuohen bajameve, arrave cashews dhe hurmave.

Hurmat i japin barit ëmbëlsinë e tij natyrore dhe sigurojnë ngarkesën e përqendruar të kaliumit.

Veçanërisht e rëndësishme është dendësia e lartë e antioksidantëve që përmban dhe përmirësuesit e humorit : Pra, messhujta e duhur për të rimbushur bateritë tuaja!


Përbërësit për 20 toptha:

  • 200 g hurma te teruna

  • 100 g rrush i terun

  • 200 g bajame të fërguara

  • 2 lugë çaji kakao

  • 50 g çokollate e zeze

  • Pak krip kristali


Përgatitja:


Në fillim hudheni bajamet ne nje tigan pa vaj dhe fergoni ato deri sa te fillojne te japin arome. Ne blender bluani trrashë 50 gramët te bajameve dhe hudheni ato ne nje pjate te thelle. Pastaj bluni imët 150 gr. te bajameve te mbetura. Më pas shtoni hurmat, rrushin e thatë, kakaon dhe çokollatën ne blender dhe përziejini mirë. Masen hudhni ne pjaten e thelle ku gjenden bajamet e bluara trrashe dhe perzijeni mire masen. Pastaj me duar formoni topa nga masa.


Ne vend te topthave ju mund ti jepni mases form te shiritave. Thjesht hudhni masën në një tepsi dhe shtoni në masë bajamet e trasha, përzieni mirë dhe lëreni masën në tepsi derisa të jetë rreth 1 cm e trashë. Pritini në forma shiritash.Sygjerm:


Në vend të bajameve sigurisht që mund të përdoren arrore të tjera si shqeme, arra, lajthi etj ose mund të kombinohen arroret. Mund të shtohen edhe gjalpë arroresh si kikirikë, bajamesh etj.

45 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page