top of page
 • Qendra e Shëndetit

Yogi Çaj latte "Maharaj"

Ky Yogi Çai latte me xhenxhefil, kanellë, karanfil dhe erëza të tjera të shkëlqyera ka një shije tepër aromatike.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 6 gota ujë

 • 100ml qumsht të freskët apo krem (për veganët qumsht tërshëre)

 • 4-5 lugë çaji Jaggery apo sheqer te kaftë apo sheqer kokosi

 • 1 lugë çaji xhenxhefil të freskët të coptuar imët

 • 1/4 lugë çaji kanellë

 • 1/4 lugë çaji karanfil

 • 1/4 lugë çaji kardamon

 • pak piper i zi nga mulliri

Përgatitja:

 • Në një enë të thellë shtoni ujin dhe të gjitha erëzat dhe vloni të gjitha

 • shtoni xhenxhefilin dhe sheqerin dhe vazhdoni të ziejnë për 15 minuta me kapak të mbyllur

 • hiqeni kapakun dhe shtoni qumshtin apo kremin dhe zijeni edhe per 2 minuta

 • përmes një site derdhni çajin në një enë.

 • çaji është gati

Shënim:

Ky çaj është veçanërisht i përshtatshëm për stinët e ftohta. Ai freskon dhe ngre mendjen dhe shpirtin. Tipi Vata dhe Pitta duhet të preferojnë kremin, kurse tipi Kapha qumështin.

60 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page