top of page
  • Qendra e Shëndetit

Zvogëloni stresin

Aktualisiert: 16. März 2023

Të mësuarit për t'u marrë me stresin është bërë një sfidë e madhe në jetën tonë. Ka shumë faktorë që shkaktojnë stres. Simptomat e zakonshme të stresit mund të përfshijnë probleme të lëkurës, impotencë, ulcera në stomak, presion të lartë të gjakut, lodhje dhe çrregullime të gjumit.


Vendosni synime për të zvogëluar nivelet tuaja të stresit

Përcaktimi i qëllimeve tuaja në jetë është një ndihmë kundër stresit. Kur filloni të kuptoni këtë linjë, keni ndjenjën se jeni nën kontrollin e jetës tuaj dhe përcaktoni vetë se ku të shkoni.


Rishikoni dietën tuaj

Stresi mund të shmanget duke eleminuar ose kufizuar disa stimulues si kafeja, çaji i zi, sheqeri dhe alkooli. Isshtë e rëndësishme të hamë ngadalë dhe në një mjedis të rehatshëm që sistemi ynë tretës të funksionojë mirë. Sigurohuni që të keni një dietë të shëndetshme.


Merrni një banjë të nxehtë rregullisht

Një banjë e nxehtë është shumë e dobishme pas një dite të zënë ose kur ndiheni sikur dëshironi të relaksoheni. Një banjë alkaline mund të rrisë ndjeshëm efektin e relaksimit.


Aromaterapia është e mirë për stresin

Ju mund të vendosni një vaj esencial natyral në një llambë arome në zyrë dhe të thithni aromat relaksuese.


Ushtrimi është një masë e rëndësishme

Kjo është një masë e rëndësishme për të zvogëluar stresin. Kur bëjmë sport, truri ynë lëshon substanca të caktuara që na bëjnë të ndihemi të kënaqur dhe të relaksuar. Importantshtë e rëndësishme që ta bëjmë rregullisht, të tilla si ecja, ecja, vallëzimi ose noti.


Ushtrime të frymëmarrjes - rekomandohen shumë

Kjo frymëmarrje e thellë praktikohet në yoga, meditim ose tai chi. Për të medituar, gjithçka që duhet të bëni është të mbyllni sytë dhe të përqendroheni në frymëmarrjen tuaj. Frymëmarrja e rregullt e thellë është e mirë për shëndetin tuaj. Ka disa teknika të tjera të frymëmarrjes që mund të përpiqeni të shtoni edhe më shumë përfitime shëndetësore.


Ushtrime relaksimi dhe vetë-hipnozë

Pas një dush të nxehtë, gjithashtu mund të bëni një ushtrim relaksues për të forcuar shërimin tuaj. Mjafton të uleni ose të shtriheni në një vend komod dhe të mbyllni sytë. Ju përqendroni vëmendjen tuaj në trupin tuaj dhe kaloni nëpër të në mendjen tuaj pak nga pak, duke u përpjekur të relaksoheni trupin. Ju gjithashtu mund të futni një CD të vetë-hipnozës për të ndihmuar në relaksim. Një mënyrë tjetër për të gjetur relaksim është relaksimi progresiv i muskujve sipas Jacobson.


Shijoni një masazh

Masazhet janë një mënyrë e mrekullueshme për të lehtësuar stresin.


Mbështetje shpirtërore

Lutjet dhe ndihma për të tjerët janë mënyra për të rritur lumturinë dhe zvogëluar stresin. Ju bëheni më të qetë dhe zhvilloni paqen e brendshme.


Diskutoni problemet tuaja me një të dashur

Nëse flisni për ndjenjat tuaja, qoftë me partnerin ose mikun tuaj më të mirë, zgjidhja tashmë mund të dalë në pah dhe emocionet bllokuese shpërndahen.


Sigurojini vetes minerale

Një furnizim i mirë i mineraleve për trupin është i rëndësishëm në mënyrë që të përballojë më mirë stresin.


Gjithashtu lexoni:

  • Stresi në shtatzëni

  • Kundërveproni me stresin

 

Burimet e artikullit:

  • Stress reduzieren - Zentrum der Gesundheit

Tags:

8 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page