top of page
 • Qendra e Shëndetit

Dieta e reumatizmit


Reumatizmi mund të ndikohet shumë mirë me një mënyrë jetese dhe dietë të caktuar. Ne diskutojmë udhëzimet e një diete efektive reumatizmale.


Dieta për reumatizëm: ekziston apo jo?

Termi dietë reumatizmale të kujton një dietë që praktikohet vetëm për një periudhë të caktuar kohe. Megjithatë, një dietë që sjell lehtësim të konsiderueshëm nga reumatizma nuk zbatohet vetëm për dy javë, dy muaj apo një vit, por në mënyrë të përhershme.


Terapia ushqyese anti-inflamatore

Zyrtarisht thuhet se nuk ka dietë reumatizmale. Prandaj, reumatologët rrallë japin këshilla ushqimore. Dhe nëse po, rendimenti i këshillave të dobishme nuk është veçanërisht i bollshëm dhe mund të përmblidhet me disa fjalë:


“Mishi me yndyrë dhe salsiçet, si dhe gjalpi, e verdha e vezës dhe djathi me yndyrë të lartë duhet të shmangen ose të reduktohen, por duhet të hani të paktën dy vakte peshku në javë, sa më shumë produkte qumështi me pak yndyrë të jetë e mundur dhe shumë produkte me drithëra të plota. ."


Pavarësisht nga shtrirja e saj modeste, kjo këshillë përshëndetet si terapi ushqyese anti-inflamatore – e cila, natyrisht, duhet të përdoret vetëm në mbështetje të terapisë me ilaçe.Shmangni acidet yndyrore omega-6 nëse keni reumatizëm

Ideja e të ashtuquajturës dietë anti-inflamatore është e justifikuar: acidi yndyror omega-6 i quajtur acid arachidonic - i cili gjendet vetëm në ushqimet e yndyrshme të kafshëve - nxit formimin e substancave të ngjashme me hormonet në trup, të ashtuquajturat seri. 2 prostaglandina. Këto janë të përfshira drejtpërdrejt në zhvillimin e reaksioneve inflamatore reumatike.


Rrjedhimisht, ashpërsia e aktivitetit reumatik mund të reduktohet thjesht duke shmangur ushqimet që përmbajnë acid arachidonic. Meqenëse acidi arachidonic është një acid FAT, produktet shtazore me yndyrë të lartë janë veçanërisht kritike. Një përjashtim duhet të jetë peshku me vaj deti si harenga ose skumbri.


Aty mund të gjenden antagonistët (kundërshtarët) e acidit arachidonic, përkatësisht acidet yndyrore omega-3 shumë të vlerësuara, të cilat madje mund të kenë një efekt anti-inflamator.


Dietë anti-inflamatore: sukses i pjesshëm

Është interesante se edhe këto ndryshime të vogla në dietë çojnë në një përmirësim të dukshëm në shumë pacientë me reumatizëm, gjë që bëhet gjithnjë e më e dukshme sa më shumë të ndiqen udhëzimet dietike. Megjithatë, duke qenë se inflamacioni që prek nuk është shkaku i artritit, por vetëm një nga simptomat e tij, dieta anti-inflamatore mund të ofrojë lehtësim, por shpesh nuk çon në shërim aktual ose në ndalesë.


Kërkohet një koncept holistik!

Shkaqet e mundshme të artritit të listuara në artikullin tonë mbi reumatizmin mbi një qasje holistike ndaj reumatizmit (p.sh. artriti) e bëjnë të qartë se sa aspekte mund të kontribuojnë në zhvillimin e kësaj sëmundjeje dhe tregojnë nevojën për një terapi të vërtetë holistike. Prandaj, një sëmundje vështirë se mund të kurohet me ilaçe që manipulojnë vetëm funksionet individuale të organizmit.


I gjithë trupi përfaqëson një njësi dhe mund të bëhet përsëri i fortë dhe i shëndetshëm vetëm nëse perceptohet gjithashtu si një njësi. Prandaj, qëllimi i terapisë holistike të reumatizmit është mbështetja e plotë e trupit në mënyrë që ai të gjejë sërish ekuilibrin e tij dhe të çlirohet vetë nga kthetrat e sëmundjes. Dieta për reumatizëm ose ushqimi për reumatizëm është një pjesë e rëndësishme e një koncepti të tillë - megjithatë, udhëzimet e saj shkojnë shumë përtej atyre të ushqyerjes anti-inflamatore të përmendura më sipër.


Për kë është e përshtatshme dieta e reumatizmës?

Dieta e reumatizmit e përshkruar më poshtë nuk është për njerëzit që kanë lot në sytë e tyre thjesht nga mendimi se duhet të jetojnë pa sallam, djathë dhe birrë për një kohë dhe që - sapo të kenë bërë ndryshimet e tjera të nevojshme në dietën dhe përvojën e tyre. zakonet e jetesës - nuk shohin më asnjë kuptim në jetë.


Terapia holistike e artritit është menduar për njerëz të fortë dhe të vetë-mbështetur. Për njerëzit horizonti i të cilëve shtrihet shumë përtej kënaqësive të dyshimta të dietës së tyre të zakonshme. Për njerëzit që duan ta jetojnë plotësisht jetën dhe që e kanë kuptuar se në varësi të ilaçeve dhe me një trup të dhembur apo edhe të gjymtuar, kjo nuk do të jetë e mundur.


Shumë njerëz tani e kanë njohur diagnozën e tyre të artritit si një mundësi, marrin fatin e tyre në duart e tyre, fillojnë me terapi holistike të artritit duke përfshirë një dietë reumatizmale dhe ndihen më mirë çdo ditë. Ekzistojnë gjithashtu prova shkencore (shih tekstin e lidhur) që një dietë e shëndetshme mund të parandalojë dhe lehtësojë artritin.


Ndryshimi i dietës për reumatizëm (artrit)

Dieta për artritin dhe sëmundjet e tjera reumatike bazohet në parimet e mëposhtme:


Ushqimet tuaja të reja bazë të pasura me substanca jetike dhe antioksidantë tani janë:


 • Perime (perime me gjethe, perime tuber, perime frutash)

 • sallata dhe barishte

 • Smoothies jeshile (pije të shijshme të përziera me energji të bëra nga fruta, perime me gjethe jeshile dhe pak ujë, klikoni këtu për më shumë informacion.)

 • fruta (përfshirë avokado); por shmangni frutat shumë të ëmbla (banane të pjekura, rrush pa fara, etj.).

 • Arra, bajame dhe fara (fara liri, fara kungulli, fara luledielli): Gatime të mrekullueshme mund të krijohen nga arrat dhe bajamet. Përveç kësaj, fara e lirit përmban acidin yndyror të vlefshëm anti-inflamator omega-3 të quajtur acid alfa-linolenik - antagonist i acidit arachidonic pro-inflamator. Farat e lirit duhet të bluhen (p.sh. me një mulli kafeje) në mënyrë që të përfitoni nga ky acid yndyror. Kur hani farat e lirit, pini SHUMË ujë.

 • Bishtajoret (thjerrëzat, qiqrat, bizelet, fasulet, etj.)

 • Gështenja (Maroni)

 • Fidanët e rritur në shtëpi nga thjerrëzat, farat e brokolit, rrepka etj.

 • Ëmbëlsirat (shtëpiake) të bëra nga arra dhe fruta të thata ose bare frutash pa sheqer nga shitës me pakicë organike, p.sh. B. Raw Bite shufra energjie

 • Vajra natyralë që janë ose të pasur me acide yndyrore omega-3 dhe/ose të ulëta në acide yndyrore omega-6 (vaj ulliri organik, vaj organik kërpi, vaj organik i farave të lirit, vaj organik i kokosit)

 • Uji i burimit dhe minerali ose uji i filtruar është ideal si pije (1,5 deri në 2 litra në ditë), i plotësuar me çajra alkaline bimore (0,5 litra në ditë) dhe një filxhan çaj jeshil herë pas here.

Si pjatë anësore në sasi të vogla (maksimumi 20 për qind e sasisë ditore të ushqimit (sasia e kalorive) ka sa vijon:


 • Bukë nga farat e mbirë (mund të gjeni më shumë informacion këtu), si një bukë alternative organike e bërë nga drithëra spelled ose të lashta (emmer, einkorn, kamut, thekra e lashtë)

 • Meli, quinoa, hikërror ose makarona të bëra prej tij, p.sh. B. Petë hikërror.

 • Nëse nuk dëshironi të mësoheni fare me një mënyrë jetese vegjetariane, mund të hani dy herë në javë peshk deti, si harengë, shojzë e hapur, ngjala, sardele ose skumbri. Megjithatë, ai duhet të jetë peshk i kapur i egër, pasi përmban më shumë acide yndyrore omega-3 sesa peshku i kultivuar. Megjithatë, peshku nuk është aspak i nevojshëm për të përmbushur kërkesat për acide yndyrore omega-3. Monitoroni nga afër gjendjen tuaj pasi keni ngrënë peshk dhe hiqni atë nga dieta juaj menjëherë nëse vëreni një përkeqësim të gjendjes suaj.

Çfarë nuk do të ekzistojë më në të ardhmen:


 • Mishi dhe produktet e sallamit shmangen rreptësisht - të paktën në gjashtë muajt e parë. Nëse dëshironi të riintegroni mishin në dietën tuaj më vonë, vetëm mishi nga kullotat e gjera është një opsion dhe nuk duhet të jetë në tryezë më shumë se dy deri në tre herë në javë. Mishi nga kullotja e gjerë ka përmbajtje më të lartë të acideve yndyrore omega-3 dhe përmbajtje më të ulët të acideve yndyrore omega-6 sesa mishi i kafshëve që janë kultivuar ose ushqyer me drithëra dhe soje.

 • Produktet e qumështit hiqen 100 për qind nga menyja. Produktet e qumështit pa e ditur nuk tolerohen nga shumë njerëz. Ato irritojnë shëndetin e zorrëve, nxisin një mjedis të pafavorshëm të zorrëve dhe vetëm në këtë mënyrë mund të nxisin zhvillimin e një sëmundjeje autoimune. Nëse vendosni të konsumoni produkte qumështi herë pas here pas shërimit tuaj, zgjidhni vetëm produkte organike të ushqyera me bar dhe blini vetëm produkte qumështi që NUK janë homogjenizuar, produkte qumështi të fermentuara në mënyrë ideale, si kosi i thjeshtë dhe kefiri.

 • Produktet e pjekura dhe makaronat e bëra nga miellrat e zakonshëm nuk janë gjë tjetër veçse mbushës të stomakut dhe ushqime të ngopura. Mund të lexoni më shumë informacion se pse drithërat në sasinë dhe cilësinë e zakonshme të sotme nuk janë të mira për shëndetin tonë këtu.

 • Yndyrnat dhe vajrat: Të gjitha yndyrat shtazore dhe vajrat bimore të pasura me acide yndyrore omega-6, si vaji i lulediellit, vaji i lulediellit, vaji i misrit, vaji i sojës, etj., duhet të shmangen nga vaji i virgjër i kokosit.

 • Shmangni ushqimet e gatshme dhe konservat e të gjitha llojeve, në raste të jashtëzakonshme mund të përdorni produkte nga tregtia e ushqimeve natyrale, p.sh. B. me pastë domate, mustardë apo të ngjashme.

 • Sheqeri dhe ëmbëlsuesit sintetikë dhe produktet e ëmbëlsuara me të

 • ëmbëlsirat konvencionale dhe çokollata me qumësht; Çokollata pa qumësht me një përmbajtje minimale kakao prej 70 përqind mund të hahet herë pas here si ëmbëlsirë.

 • Kafeja dhe çaji i zi (kafeja me drithëra ose lupinë mund të jetë e dobishme gjatë tërheqjes së kafeinës, produktet stevia ose ksilitoli janë të përshtatshme si ëmbëlsues)

 • pije joalkoolike, lëngje të blera në dyqan dhe pije alkoolike; në vend të kësaj, bëni limonadë tuajën, shtrydhni lëngjet tuaja dhe zgjidhni kefir mbi birrën e mbrëmjes.

Dieta e reumatizmit: Plani i të ushqyerit

Më poshtë është një plan diete për artritin. Ne kemi zgjedhur disa receta të përshtatshme për ju që t'i provoni menjëherë.


Një plan konkret ushqimor tre-ditor që plotëson të gjitha udhëzimet e dietës së reumatizmit mund të gjendet në PDF-në tonë të lidhur këtu.


Mëngjesi i parë i dietës me reumatizma

Një gotë e madhe me ujë ose çaj bimor, p.sh. një çaj bazë mëngjesi.


Mëngjesi i dytë i dietës me reumatizma

Fruta të freskëta sa të doni, në varësi të oreksit tuaj, një vakt tjetër frutash çdo dy orë deri në drekë. Ose një smoothie jeshile. Ose – për njerëzit që janë shumë të uritur në mëngjes – një muesli me tepricë bazash dhe qumësht frutash dhe bajamesh.


Receta e dytë e mëngjesit #1 - Muesli bazë

Ky muesli bazë kërkon vetëm disa përbërës të zgjedhur. Në vend të përzierjes së zakonshme të thekoneve të drithërave që përmbajnë gluten me qumështin e lopës, ky muesli përmban thekon alkaline të tigërve dhe gështenjës, si dhe qumësht bajamesh, i cili është gjithashtu alkalik.Receta e dytë e mëngjesit nr.2 - bëni vetë qumësht bajame

Tash e tutje nuk keni më nevojë të blini qumësht bajame, sepse mund ta përgatisni vetë në vetëm 5 minuta. Gjithçka që ju nevojitet janë bajame, hurma, ujë, kripë dhe 1 napë.Dreka e dietës së reumatizmit

Hani sallatën tuaj. Këto preferohet të përbëhen nga zarzavate me gjethe, p.sh. B. Marule, radikio, bukë sheqeri, endive, marule e qengjit, çikore etj., gjithashtu nga bimët e egra (luleradhiqe, përdhes, qiqra, xeheror, purslan etj.) dhe perime lakër (lakër e kuqe, lakër e bardhë etj.) . E kalitur me shumë barishte. Sallatat plotësohen me lakër të rritur vetë.


Mund të përdoren gjithashtu perime me rrënjë ose zhardhok (p.sh. majdanoz, rrepkë, kohlrabi, selino, karota, etj.).


Sallatat janë të rafinuara me një salcë të bërë nga lëng limoni ose uthull molle, vajra të cilësisë së lartë të shtypur në të ftohtë (kërpi, fara liri ose vaj ulliri), thekon algash (p.sh. "Sallata e detit" në dyqanet e ushqimit natyral) dhe deti, barishte ose kripe guri.


Kujdes: "Sallatë" këtu nuk do të thotë sallata me oriz, makarona apo sallam!


Nëse jeni ende të uritur, hani një hamburger ose ndonjë pjatë perimesh pas sallatës.


Receta e drekës #1 - Sallatë brokoli me arra

Brokoli duhet të hahet i papërpunuar sa herë që është e mundur. Kjo sallatë e tepërt me brokoli me arra është mënyra ideale për të bërë një pjatë të shëndetshme, të shpejtë dhe ka shije absolutisht të shijshme.


Shko tek receta


Receta e drekës #2 - Sallatë Pak Choi me Kërpudha

Për këtë sallatë kemi kombinuar pak choi me kërpudha, lakër fasule mung, unaza djegëse dhe susam të thekur dhe i kemi siguruar një salcë të shijshme. Rezultati: Sallata ka shije të mrekullueshme të freskët, shumë pikante dhe jashtëzakonisht të shijshme!


Shko tek receta


Receta e drekës #3 - Burger Quinoa me krem ​​rrikë

Burgerët pikantë të quinoa-s vendosen në një krem ​​të bërë vetë me rrikë dhe sipër me feta avokadoje. Ato janë pak pikante dhe kanë shije të mrekullueshme të freskëta.


Shko tek receta


Rostiçeri i dietës së reumatizmit

Recetat e shijshme me përbërës të freskët janë ideale si rostiçeri mes vakteve. Recetat e mëposhtme përgatiten shpejt dhe transportohen lehtësisht.Darka e dietës së reumatizmit

Një supë perimesh ose perime shumëngjyrëshe të ziera për pak kohë me një pjatë anësore pa gluten si p.sh. Për shembull, gështenja, meli, hikërror, quinoa ose patate.
Receta e darkës #1 - Skuqni perime me speca dhe kunguj të njomë

Ju mund ta përgatisni këtë perime të skuqura pak pikante dhe shumë aromatike në vetëm 30 minuta. Gjithçka që ju nevojitet janë perime shumëngjyrëshe, patate dhe shumë pak erëza. Surprizoni të dashurit tuaj me këtë vakt të shëndetshëm, të lehtë dhe shumë të shijshëm.


Tek receta


Receta e darkës #2 - Supë me patate me perime

Supa me perime alkaline i siguron organizmit materie të shumta ushqyese dhe jetike dhe nuk e rëndon në asnjë mënyrë organizmin, pasi tretet jashtëzakonisht lehtë.


Tek receta


Receta e darkës #3 - Makhani, një perime e skuqur me tempeh

Për këtë tigan me perime kemi kombinuar patatet, lulelakrën dhe fasulet me zëvendësuesin e shijshëm të mishit tempeh dhe e kemi erëzuar shumë pikante.


Kategorine plotë te recetave tona të shëndetshme e gjeni përmes linkut më poshtë:

 

Burimet e artikullit:

69 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page